پیش احتیاج خلوت سازی شهرها

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، در تجربه کشورها شامل ایتالیا، آمریکا، ژاپن و کره جنوبی می توان دید که شرط موفقیت اقدامات بهداشتی، شامل قرنطینه و منع مسافرت و تعطیلی فعالیت های اقتصادی باید همراه با یک بسته پرقدرت اقتصادی و حمایتی اقتصادی باشد. اقدامات نباید قطره ای باشد، بلکه باید همه جانبه و به صورت فوری و منسجم انجام بگیرد. تجربه این مدت در جهان نشان می دهد بدون این بسته حمایتی اقتصادی نمی توان و نباید از مردم خواست یا آنها را مجبور به قرنطینه یا سایر اقدامات کرد. این اقدامات حمایتی باید در قالب یاری های سریع نقدی به همه خانواده هایی که منبع درآمد خود را در شرایط قرنطینه از دست می دهند، باشد.

پیش احتیاج خلوت سازی شهرها

به گزارش خبرنگاران، در یادداشتی در روزنامه جهانی اقتصاد می خوانیم: دو هفته قبل در همین ستون تجربه جهانی مقابله با کرونا شرح داده و مشخصا از دولت خواسته شد تا به این روش ها توجه کند. به هر حال امروز در وضعیتی قرار داریم که نمی گردد به گذشته بازگشت و اقداماتی را انجام داد یا از بعضی اقدامات پیش گیری کرد. امروز باید به آینده نگاه کرد و بر اشتباه نکردن متمرکز بود.

تجربه جهانی در همین یک ماه اخیر راهگشای ما برای ادامه راهی است که به هر قیمتی باید طی گردد. بحث های بی نتیجه باید کنار گذاشته گردد، زیرا الان، تنها اولویت، شکست این اپیدمی است. اما اگر تمام توصیه های سازمان های بهداشتی جهان و تجربه کشورها را کنار هم بگذاریم چند گزاره بسیار مهم را می توان اعلام کرد.

نخست: این ویروس درمانی ندارد و حداقل زمان برای رسیدن به واکسن نزدیک به 12 تا 18 ماه است.

دوم: موثرترین روش مقابله، شکستن زنجیره انتقال ویروس و شناسایی افراد واقعا درگیر بیماری است.

سوم: نیازهای بهداشتی و دارویی قطعا برای پوشش همه مردم کافی نیست و فقط باید افراد واقعا درگیر این ویروس را در بیمارستان ها تحت مراقبت قرار داد وگرنه خود بیمارستان ها به منبع انتقال تبدیل می شوند.

اما برای پیروز بودن در شکست ویروس و غلبه بر اثرات همزمان و بعدی ناشی از آن ضروری است یک بسته منسجم طراحی گردد. شرایط کشور بسیار حساس است و گذر از این تنگه خطرناک می تواند حیاتی باشد و البته گذشته نشان می دهد حاکمیت همیشه با تدبیر از سخت ترین بزنگاه ها به سلامت و پیروزیت عبور نموده است. در تجربه کشورها شامل ایتالیا، آمریکا، ژاپن و کره جنوبی می توان دید که شرط پیروزیت اقدامات بهداشتی، شامل قرنطینه و منع مسافرت و تعطیلی فعالیت های اقتصادی باید همراه با یک بسته پرقدرت اقتصادی و حمایتی اقتصادی باشد. اقدامات نباید قطره ای باشد، بلکه باید همه جانبه و به صورت فوری و منسجم انجام بگیرد. تجربه این مدت در جهان نشان می دهد بدون این بسته حمایتی اقتصادی نمی توان و نباید از مردم خواست یا آنها را مجبور به قرنطینه یا سایر اقدامات کرد. این اقدامات حمایتی باید در قالب یاری های سریع نقدی به همه خانواده هایی که منبع درآمد خود را در شرایط قرنطینه از دست می دهند، باشد. این خانواده ها آنهایی هستند که سرپرست خانواده، درآمد ثابتی از دولت یا شرکت های وابسته ندارد. این افراد به راحتی در سامانه یارانه های کشور قابل شناسایی هستند. تمام خانواده ها باید به میزان حداقل حقوق یک ماه یک خانواده کارگری یا کارمندی، مبالغی را در حساب خودشان دریافت نمایند. در کنار این اقدام، باید بسته حمایت از صنایع کوچک و صاحبان مشاغل آزاد به صورت تخفیف اقتصادیاتی، معافیت سود های بانکی و نیز اعطای وام های سرمایه در گردش اقدام کرد. همه این اقدامات باید به صورت یک بسته اجرا گردد تا پیروزیت آن تضمین گردد. فرصت تعطیلات عید بهترین فرصت برای اجرای این طرح و قرنطینه است تا کمترین آسیب به شرکت ها و مردم وارد گردد. امید این که سیاست گذاران، این بار اشتباهات قبلی را تکرار ننمایند و به سرعت و طی دو هفته آینده رشد این بیماری در کشور متوقف گردد و مردم به زندگی طبیعی خود بازگردند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 93

به "پیش احتیاج خلوت سازی شهرها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش احتیاج خلوت سازی شهرها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید