تنها زن رهبر ارکستر ایران در حضور تماشاگران روی صحنه رفت

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، تالار وحدت در حالی که دو سال پس از شیوع کرونا، در روز های اخیر، میزبان دو کنسرت رکوئیم موتزارت و رسیتال پیانوی آرش گوران با حضور تماشاگران بود، شامگاه جمعه ـ سوم دی ماه ـ نیز ارکستر سرزمین مادری به رهبری نزهت امیری را میزبانی کرد.

تنها زن رهبر ارکستر ایران در حضور تماشاگران روی صحنه رفت

به گزارش ایسنا، در این اجرا، قطعاتی از روح الله خالقی، گلنوش خالقی، توفیق قلی اف، مهرداد دلنوازی و بهزاد عبدی اجرا شد و همچنین شاهد تکنوازی هایی از شیما شاه محمدی، علی نجفی ملکی، مریم خدابخش و صدا سدیفی بودیم.

در کنار خوانندگی غفارزاد (ذابح) و صدایش که در سالن تالار وحدت طنین انداز شده بود، تکنوازی های هنرمندان حال و هوای اجرا را خاص تر کرده بود. گویی با ورود هر تکنواز به صحنه و همراهی او با گروه، گره اتصال تماشاگران به جایگاه های قرمز کورتر و کورتر می شد.

کنسرت پس از اجرای سرود ملی، با اجرای قطعاتی آغاز شد و با تکنوازی هایی با ساز های قیچک، نی، عود و قانون ادامه پبدا کرد. تنوع سازها، صدایی که همزمان حکایت از موسیقی کلاسیک و سنتی داشت و البته رهبری نزهت امیری که به عنوان تنها بانوی رهبر ارکستر در ایران شناخته می شود، همگی این اجرا را برای هر مخاطب ای، حتی آن هایی که بیرون از سالن صرفا صدایی از نواخته شدن ساز ها می شنید، مجذوب کننده کرده بود.

سانس اولِ اجرا، به تکنوازی شیما شاه محمدی (قیچک) و علی نجفی ملکی (نی) اختصاص داشت که فضایی کم و بیش عرفانی و آرام را تداعی می کرد. سانس دوم، اما با تکنوازی مریم خدابخش (عود) و صدا سدیفی (قانون) ادامه پیدا کرد تا تماشاگران از یاد نبرند ریتم تندی را که همزمان نواخته شدن ساز قانون با سایر نوازندگان ویولن ایجاد کرده بود.

از توصیف اجرا که گذر کنیم، جمعیت حاضر در سالن قدیمی و لانه زنبوری تالار وحدت که البته قابل توجه هم بودند، تقریبا با رعایت فاصله اجتماعی به تماشای نواختن ها و شنیدن نوا هایی مشغول بودند که حالا پس از دو سال انتظار ناشی از کرونا، مجددا از آن بهره مند می شدند و البته با به صدا درآمدن شیپور خطرِ شیوع گونه تازه کرونا در کشور، احتمال می رود بار دیگر تا مدتی از آن فاصله بگیرند.

منبع: فرارو
انتشار: 12 بهمن 1400 بروزرسانی: 12 بهمن 1400 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 1185

به "تنها زن رهبر ارکستر ایران در حضور تماشاگران روی صحنه رفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنها زن رهبر ارکستر ایران در حضور تماشاگران روی صحنه رفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید