تأثیر طرح صیانت از حقوق کاربران اینترنت بر صنعت گردشگری ؛ طرحی که ایران را حذف می نماید!

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، حسن تقی زاده انصاری درباره آسیبی که طرح موسوم به صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی به صنعت جهانگردی وارد می نماید، گفت: بیش از 90 درصدِ جذب جهانگرد و آشنایی علاقه مندان به سفر، به وسیله فضای مجازی اتفاق می افتد. در دنیای امروز، جهانگرد بدون تحقیق مقصدی را برای سفر انتخاب نمی نماید و این شناخت به وسیله فضای مجازی و شبکه های اجتماعی محقق می گردد. چنان چه در این فضا محدودیتی به وجود آید بازار جهانگردی را از دست می دهیم و باعث می شویم کشورهای همسایه جهانگردان ما را به راحتی جذب نمایند و کشور ما از لیست مقاصد جهانگردی خارج گردد.

تأثیر طرح صیانت از حقوق کاربران اینترنت بر صنعت گردشگری ؛ طرحی که ایران را حذف می نماید!

او اضافه نمود: به خاطر داریم در سال های اخیر با قطع شدن اینترنت تعدادی از گروه های توریست که قرار بود به ایران سفر نمایند، به علت همین مسأله، سفرشان را به ایران کنسل کردند. از طرفی، توریستانی که در آن مقطع در ایران بودند چون نمی توانستند با جهانی بیرون و خانواده های شان ارتباط برقرار نمایند، به شدت نگران شده بودند. این اتفاقات و تصمیم گیری ها درحالی رخ می دهد که استفاده آسان از فضای مجازی، ابزار توسعه محسوب می گردد. از طرفی، کشورهای دیگر دنبال ایجاد امکانات جدیدی در فضای مجازی هستند تا توریستان بیشتری را از این طریق جذب نمایند.

او با اشاره به آسیبی که این طرح بر کسب و کارهای توریستی می گذارد، اظهار کرد: کسب و کارهای توریستی ارتباط تجاری آنی با شرکای داخلی و خارجی دارند و خدمات خود را طریق شبکه های اجتماعی معرفی و عرضه می نمایند. حجم زیادی از بازاریابی های توریستی دیجیتالی انجام می گردد، بنابراین اگر این فضا محدود گردد فرصت معرفی ایران گرفته می گردد و نمی توانیم دیگر از این ظرفیت و فرصت برای معرفی ایران استفاده کنیم.

رییس جامعه توریستی الکترونیک اضافه نمود: تا همین حالا، از نظر تبلیغات و بازاریابی آن طور که شایسته کشور بوده کاری انجام نشده است. بخش خصوصی توریستی همیشه در کوشش بوده در عین معرفی خدمات خود، ایران را هم معرفی کند، اما چنان چه این فضای تبلیغاتی هم محدود گردد، ایران هم حذف خواهد شد.

او اضافه نمود: تبلیغ در فضای مجازی آسان ترین، سریع ترین و مقرون به صرفه ترین روش است. از طرفی، توریست خارجی وقتی بداند با سفر به کشوری تمام ارتباطاتش با جهانی بیرون و خانواده قطع خواهد شد، قطعا چنین مقصدی را برای سفر انتخاب نمی کند و به راحتی آن را از لیست مقاصدش حذف خواهد نمود.

انصاری ادامه داد: کسب و کارهای خُرد توریستی نظیر تولیدنمایندگان صنایع دستی، جوامع محلی و روستایی، خانه های بومگردی، تولیدنمایندگان خوراک ها و سوغاتی های محلی، راهنمایان توریستی و بسیاری از گروه ها که فرهنگ، آداب و رسوم و مقاصد جدیدی از ایران را در شبکه های اجتماعی معرفی می نمایند، با اجرای این طرح از بین خواهند رفت. این طرح صیانت از حقوق کاربران اینترنتی نیست؛ ممانعت از حقوق کاربران و مردم است.

او اظهار کرد: با محدود کردن اینترنت بین المللی، سایت های رزرواسیونِ پروازها، هتل ها و خدمات مسافری هم دچار چالش و اختلال خواهد شد.

رییس جامعه توریستی الکترونیک ادامه داد: یکی از مسائل صنعت توریستی همیشه پهنای باند ضعیف اینترنت در ایران بوده است، درصورتی که یکی از احتیاجهای اساسی این صنعت افزایش سرعت اینترنت به اسم زیرساخت است. اگر با کندی اینترنت روبرو شویم ارتباط مان با سامانه های جهانی هم دچار مشکل خواهد شد. در جهانیی که دیگر دهکده جهانی محسوب می گردد ایجاد چنین محدودیتی منطقی نیست و حتما برای معرفی ایران و مخابره محتوای درست از کشور مسائلی ایجاد خواهد شد. اتفاقا در چنین شرایطی ما باید حضور قوی و پایدارتری در فضای مجازی داشته باشیم.

انصاری اعلام کرد: ما احتیاج داریم نمایندگان مجلس برای آموزش، فرهنگ سازی، آگاهی بخشی و تامین محتوای مناسبِ خانواده، بچه ها و نوجوانان که احتیاج به مراقبت بیشتری دارند، قوانینی را تدوین نمایند که امنیت سایبری را محقق کند، نه این که فضای مجازی را محدودتر نمایند تا آمار میلیونی کسب و کارها خدشه دار گردد، مخصوصا این که بسیاری از کسب و کارها مثل توریستی با بحران کرونا شرایط سختی را متحمل شده اند.

او تاکید نمود: صنعت توریستی یک سال و نیم بسیار سخت را پشت سر گذاشته است، اکنون به مشوق و حمایت احتیاج دارد. با یک محدودیت دیگر باعث مسائل بیشتری برای شاغلان آن نشوید.

رییس جامعه توریستی سلامت در تایید این که طرح نمایندگان مجلس در تضاد با پروژه مقابله با ایران هراسی است، اظهار کرد: از موضوعاتی که این سال ها روی آن تاکید زیادی می شد معرفی ایران با توجه به پروژه ایران هراسی و تبلیغات سنگین جهان علیه ایران بود. شاید در این جهت، رسانه ها و ابزارهای داخلی به تنهایی نتوانند از عهده معرفی ایران برآیند و در برابر ایران هراسی مقابله نمایند. در این سال ها، پویش های مردمی با دعوت از علاقه مندان به تاریخ و فرهنگ ایران، در حد توان و آن گونه که شایسته بود ظرفیت های کشور را معرفی نموده اند؛ قطعا با محدود کردن فضای مجازی، این ظرفیت را از دست می دهیم.

انصاری بعلاوه گفت: حتما اعضای صنعت توریستی، به ویژه استارت آپ ها و گروه هایی که نوآوری در تکنولوژی دارند و بسیاری از کسب و کارهای توریستی این موضوع را به وسیله نمایندگان و کمیسیون های مختلف مجلس پیگیر خواهند شد و تمام کوشش خود را به کار می گیرند تا این طرح باعث شکست و آسیب بیشتر به کسب و کارها نگردد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی پس از آن که آنالیز طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیغام رسان های اجتماعی را از صحن علنی خارج کردند، روز چهارشنبه ششم مردادماه با 121 رأی با آنالیز این طرح بر اساس اصل 85 قانون اساسی در کمیسیونی مشترک و ویژه و خارج از صحن علنی موافقت کردند.

منبع: گردشبان
انتشار: 19 مرداد 1400 بروزرسانی: 19 مرداد 1400 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 994

به "تأثیر طرح صیانت از حقوق کاربران اینترنت بر صنعت گردشگری ؛ طرحی که ایران را حذف می نماید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تأثیر طرح صیانت از حقوق کاربران اینترنت بر صنعت گردشگری ؛ طرحی که ایران را حذف می نماید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید