بذرهای هیبریدی با خواص ویژه تولید شد

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه به نقل از معاونت علمی، مریم گل آبای مدیر عامل شرکت دانش بنیانی با بیان اینکه هدف اصلی این مجموعه را تولید بذر هیبرید با عملکرد بالا، کیفیت مطلوب، مقاوم به بیماری ها و آفات و سازگاری با شرایط آب و هوایی ایران دانست و گفت: در این مجموعه که متشکل از اعضای هیات علمی و متخصصان اصلاح نباتات، بیوتکنولوژی، بیماری های گیاهی، زراعت و غیره است، ایجاد خط های مناسب برای ایجاد هیبرید از روش های اصلاح کلاسیک و دابل هاپلوئیدی استفاده می شود.

بذرهای هیبریدی با خواص ویژه تولید شد

مدیر عامل این شرکت دانش بنیان گفت: ما در شرکت با تکیه بر دانش بومی و اعتماد به متخصصان ایرانی توانستیم به حوزه تولید بذر هیبرید (F1) صیفی جات مهم ورود کنیم. میزان گردش مالی واردات بذر هیبرید صیفی جات به ده ها میلیارد دلار در سال می رسد که در صورت تحقق اهداف چند ساله شرکت نگین بذر دانش باعث جلوگیری از خروج این مقدار ارز از کشور می شود.

وی ادامه داد: محصول اصلی این شرکت، تولید بذر هیبرید صیفی جات است که در حال حاضر تولید تجاری بذور خیار اجرا شده است و بذر سایر محصولات مانند گوجه و فلفل هم به زودی تجاری سازی خواهد شد.

گل آبادی ادامه داد: تا به امروز پیروز شده ایم 6 رقم هیبرید کاملا ایرانی خیار گلخانه ای و همچنین 3 رقم هیبرید گوجه فرنگی گلخانه ای را ثبت کنیم. علاوه بر این محصولات دیگری هم در حال ارزیابی های نهایی برای معرفی به بازار و تجاری سازی است. با تولید بذر هیبرید توسط این شرکت دانش بنیان که تا به امروز از خارج وارد می شد و در حال وارد شدن است تا حدود زیادی از خروج ارز جلوگیری شده است.

به گفته این فعال دانش بنیانی، برخی محصولات این شرکت به صورت غیرمستقیم به کشورهای همسایه صادر می شود و توسعه این صادرات یکی از اهداف بلندمدت شرکت است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 328

به "بذرهای هیبریدی با خواص ویژه تولید شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بذرهای هیبریدی با خواص ویژه تولید شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید