بازارسرمایه، خبر خوش برای سهامداران پالایش یکم

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، خبرنگاران- هر واحد دومین صندوق سرمایه گذاری دولت یا همان ETF که طی هفته های اخیر به نصف قیمت روز پذیره نویسی رسیده بود، دو روز است که صعودی شده و از صف فروش به صف خرید تغییر شرایط داده است.

بازارسرمایه، خبر خوش برای سهامداران پالایش یکم

به گزارش خبرنگاران و به نقل از ایسنا، پالایشی یکم باقی مانده سهام دولت در چهار پالایشگاه بود که از همان ابتدا و پیش از پذیره نویسی به دلیل مخالفت وزارت نفت و اختلاف وزارت خانه های نفت و اقتصاد با حاشیه های زیادی همراه بود.

این صندوق در نهایت و درحالی که اختلافات مذکور تاثیر خود را روی شاخص کل و حتی شاخص کل با معیار هم وزن بازار گذاشته بود، با قیمت هر واحد 10 هزار تومان پذیره نویسی شد و دولتمردان از هر شیوه ای برای تشویق مردم برای مشارکت در این پذیره نویسی استفاده کردند. از اعمال تخفیف بگیر تا وعده توزیع ثروت با این صندوق!

شروع معامله این صندوق نیز با حاشیه همراه بود و به جای اینکه طبق قانون بعد از یک ماه قابل معامله گردد، تقربا دو ماه بعد از پذیره نویسی قابل معامله شد. نکته جالب در معامله این صندوق این بود که در 16 روز نخست پس از قابل معامله شدن این صندوق فقط سه روز مثبت به خود دید و در باقی روزها فرایندی نزولی شد.

این فرایند تا جایی ادامه پیدا کرد که ارزش هر واحد این صندوق نصف شد و به پن هزار تومان رسید. این درحالی بود که بسیاری از کارشناسان بر این باور بودند که پالایشی یکم آخرین پله اعتماد مردم به دولت برای سرمایه گذاری در بازار سرمایه بوده و فرایند منفی این صندوق باعث از بین رفتن این اعتماد و بیرون کشیدن سرمایه های خرد از این بازار شد.

با همه این اوصاف حدود دو روز است که ورق پالایشی یکم برگشته و صف فروش این نماد به صف خرید تغییر شرایط داده است. البته این اتفاق متاثر از مثبت شدن بازار از روز چهارشنبه هفته قبل و فرایند صعودی نمادهای پالایشی بوده است. درحال هرواحد پالایشی یکم با قیمت حدودا 6700 تومان داد و ستد می گردد که اگر همین فرایند ادامه یابد ممکن است قیمت مذکور نیز افزایش یابد. با اینحال هنوز تا قیمت روز پذیره نویسی فاصله بسیاری دارد.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 3 اسفند 1399 بروزرسانی: 3 اسفند 1399 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 689

به "بازارسرمایه، خبر خوش برای سهامداران پالایش یکم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازارسرمایه، خبر خوش برای سهامداران پالایش یکم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید