اینگونه کانال یوتیوب بسازید و پول در بیاورید

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، زومیت نوشت: اگر به فراوری محتوا علاقه دارید، یوتیوب یکی از برترین پلتفرم ها برای انتشار محتوای ویدویی است. ساخت یک کانال در یوتیوب بسیار آسان است و قصد داریم در این مطلب شما را با روش انجام این کار آشنا کنیم.

اینگونه کانال یوتیوب بسازید و پول در بیاورید

یوتیوب، شبکه ویدویی متعلق به گوگل است که درحال حاضر بیش از یک میلیارد کاربر فعال دارد که این رقم معادل یک سوم کل افراد حاضر در اینترنت است. مردم سرتاسر دنیا هر روز میلیون ها ساعت ویدیو در این پلتفرم تماشا می نمایند و میلیون ها بازدید برای محتوای ثبت شده در آن ایجاد می گردد. فقط نسخه موبایلی یوتیوب در ایالات متحده و در رده های سنی 18 تا 49 سال، بیشتر از هر شبکه کابلی تلویزیونی دیگری بیننده دارد.

اما نکته جالب این است که فقط 9 درصد از مشاغل کوچک در ایالات متحده به طور فعال از یوتیوب استفاده می نمایند و بدین ترتیب می توان گفت این رقم برای سایر کشورهای دنیا نیز صدق می نماید. اما سؤال مهم این است که چرا کسب وکارها به عنوان بخشی از استراتژی رسانه ای خود در این پلتفرم سرمایه گذاری نمی نمایند؟ به طور خلاصه می توان گفت علت این امر، دشوارتر بودن فراوری ویدیو نسبت به فراوری محتوای متنی است، یا حداقل بیشتر افراد چنین تصوری دارند.

بااین حال، ساخت ویدیو در واقعیت بسیار ساده تر و مقرون به صرفه تر از آن است که افراد فکر می نمایند و این یعنی فرصت بسیار بزرگی برای کسب وکارهای مختلف در یوتیوب وجود دارد. اگر برای ورود به پلتفرم مذکور آمادگی دارید، این مطلب برای شما بسیار مفید خواهد بود زیرا قصد داریم اولین گام یعنی ساخت کانال را به شما آموزش دهیم. اصول اولیه راه اندازی یک کانال در این شبکه ویدویی به شرح زیر است:

چگونه یک کانال یوتیوب ایجاد کنیم

برای ساخت کانال یوتیوب، ابتدا به یک حساب کاربری گوگل احتیاج دارید. اگر از قبل در گوگل عضو شده اید می توانید ویدیوهای خود را در یوتیوب به اشتراک گذاشته و در خصوص ویدیوهای دیگران نظر دهید. بااین حال، حساب های کاربری افراد در گوگل به طور مستقیم با ساخت کانال در پلتفرم ویدیویی این شرکت ارتباط ندارد اما فرایند انجام این کار بسیار ساده و سریع است.

1- ورود به یوتیوب با حساب کاربری گوگل

به وب سایت YouTube.com مراجعه نموده در گوشه سمت راست بالای صفحه روی دکمه Sign In کلیک کنید.

سپس با استفاده از حساب گوگل خود که می خواهید با کانال یوتیوب در ارتباط باشد، وارد این پلتفرم ویدیویی شوید.

2- مراجعه به بخش تنظیمات یوتیوب

در گوشه سمت راست بالای صفحه، روی نماد نمایه خود کلیک نموده و سپس گزینه Create a channel را انتخاب کنید.

3- ساخت کانال

در این مرحله امکان ساخت یک کانال شخصی دردسترس شما خواهد بود. علاوه براین می توانید یک کانال برای نام تجاری کسب وکار خود یا نام های دیگر بسازید. به عنوان مثال ما گزینه Use custom name را انتخاب می کنیم؛ گزینه ای که برای ایجاد کانال های مرتبط با مشاغل کوچک توصیه می گردد.

اکنون باید نام نمایشی کانال خود را انتخاب کنید.

شایان ذکر است اگر در تنظیمات این مرحله یک نام نو برای کانال خود انتخاب کنید، حساب گوگل نوی با تنظیمات و سابقه جداگانه از فعالیت در یوتیوب برای شما ایجاد خواهد شد و در حساب اصلی گوگل تان قرار خواهد گرفت. بدین ترتیب می توانید این حساب ها را ازطریق بخش تنظیمات گوگل، به طور کامل مدیریت کنید. این ویژگی بسیار مفید به نظر می رسد زیرا می توان از حساب نو برای لایک کردن و نظردادن درمورد ویدیوهای دیگران در یوتیوب استفاده کرد و بدین ترتیب می توانید با برند خود در این پلتفرم ویدئویی حضور داشته باشید.

در این مرحله گزینه هایی برای سفارشی سازی بیشتر کانال یوتیوب خود دردسترس خواهید داشت که ازجمله می توان به آپلود نمایه برای کانال و بعلاوه شرحات آن اشاره نمود. علاوه براین می توانید پیوندی به وب سایت اصلی خود و بعلاوه آدرس صفحات اجتماعی مثل اینستاگرام، توییتر، فیسبوک و غیره را وارد کنید تا مخاطبان کانال بتوانند شما را در سایر پلتفرم های اجتماعی نیز دنبال نمایند و درنتیجه تعامل بیشتری با آن ها داشته باشید.

تبریک می گوییم! شما اکنون صاحب یک کانال اختصاصی در یوتیوب هستید.

در مراحل بعد، اطلاعات اضافه را درمورد کانال یوتیوب به این پلتفرم ارائه خواهید کرد تا صفحه شما به برترین شکل ممکن برای بینندگان، نمایش داده گردد.

ساخت حساب کاربری گوگل برای ایجاد کانال یوتیوب

اگر از قبل حساب کاربری در گوگل ایجاد ننموده اید، قبل از اقدام به ساخت کانال در یوتیوب باید حتماً نسبت به انجام این کار اقدام کنید. ساخت حساب گوگل بسیار ساده است و بدین منظور باید مراحل زیرا را طی کنید:

 1. به YouTube.com مراجعه کنید.
 2. روی دکمه Sign In کلیک کنید.
 3. مراحل ایجاد حساب کاربری گوگل که شامل مواردی مثل نام، نام خانوادگی، آدرس ایمیل موردنظر، رمزعبور، تاریخ تولد و چند فیلد اختیاری دیگر می گردد را دنبال کنید.

اکنون شما یک حساب فعال گوگل دراختیار دارید و می توانید با دنبال کردن مراحلی که در ابتدای مطلب ارائه شد، کانال یوتیوب خود را راه اندازی کنید.

ساخت المان های گرافیکی برای کانال یوتیوب

یکی از مهم ترین بخش های کانال یوتیوب، سربرگ گرافیکی بالای صفحه است که درواقع می توان آن را جلدی برای کانال خود درنظر بگیرید و درنتیجه اهمیت بسیار زیادی برای مخاطبان خواهد داشت. شما باید سعی کنید از یک طرح گرافیکی اختصاصی و سفارشی سازی شده و مرتبط با محتوای خود استفاده کنید. درج نام تجاری یا لوگو اصلی کانال نیز در این بخش پیشنهاد می گردد.

در ادامه نمونه ای از تصویر به کار گرفته شده در کانال یوتیوب زومیت را مشاهده می کنید:

ازآنجاکه وب سایت زومیت در حوزه فناوری فعالیت دارد، طرح سربرگ کانال یوتیوب ما نیز از المان های مرتبط با تکنولوژی بهره گرفته است. همان طور که مشاهده می کنید، آدرس وب سایت و شبکه های اجتماعی زومیت نیز به طور اتوماتیک به گوشه پایین سربرگ اضافه شده است.

برترین ابعاد و مشخصات تصویر برای استفاده به عنوان سربرگ کانال یوتیوب

مهم ترین ویژگی سربرگ کانال یوتیوب، ابعاد آن است که باید بهینه باشد و بدین ترتیب در دستگاه های مختلف که ابعاد نمایشگر آن ها فرق دارد، به شکلی یکسان مشاهده گردد. یوتیوب برای کسب برترین نتیجه، تصویری با ابعاد 2560 در 14440 پیکسل را پیشنهاد داده است.

 • حداقل عرض تصویر سربرگ کانال یوتیوب باید 2040 در 1152 پیکسل باشد که به عنوان منطقه امن نیز شناخته می گردد. محتوایی که داخل ناحیه مذکور قرار داشته باشند، هنگام نمایش داده شدن در دستگاه های مختلف، برش داده نخواهند شد.
 • حداکثر عرض تصویر سربرگ کانال یوتیوبی باید 2560 در 423 پیکسل باشد و این یعنی منطقه امن همواره برای مخاطبان قابل مشاهده باشد.
 • حجم فایل سربرگ کانال یوتیوب نیز باید 6 مگابایت یا کم تر باشد.

همان طور که احتمالاً می دانید، پلتفرم یوتیوب در تعداد زیادی از دستگاه های مختلف دردسترس است و کاربران می توانند ازطریق گوشی های هوشمند که نمایشگرهای کوچکی دارند تا تلویزیون های بزرگ 100 اینچی از کانال ها و محتوای آن تماشا نمایند. تصویر سربرگ کانال های یوتیوب همواره پشت محتوای آن ها نشان داده می گردد و بنابراین باید در انتخاب و طراحی این بخش، نهایت دقت و خلاقیت را به خرج دهید.

ابزارهای کاربردی برای ساخت تصویر سربرگ کانال یوتیوب

گوگل از یک الگوی آماده برای ارائه جزئیات مربوط به تصویر سربرگ کانال ها استفاده نموده است. این الگو به شما یاری می نماید برترین طرح بندی را برای کانال خود مدنظر قرار دهید تا در همه پلتفرم ها به خوبی نمایش داده گردد.

شما می توانید از ابعاد ایدئالی که در بالا به آن اشاره شد استفاده کنید. برای ایجاد تصویر سربرگ کانال یوتیوب نیز می توان از ابزارهای قدرتمندی مثل فتوشاپ یا Figma استفاده کنید.

البته راه حل ساده تر برای ساخت تصویر سربرگ کانال یوتیوب، استفاده از ابزارهای رایگان ایجاد تصویر ازجمله Canva یا ادوبی Express است. این برنامه ها قالب های ازپیش آماده یوتیوب را ارائه می دهند و شما می توانید براساس احتیاج خود، سفارشی سازی های لازم را روی آن ها اعمال کنید.

در ادامه نمونه ای از قالب تصویر سربرگ کانال در Canva آورده شده است.

نکات مهم در ساخت تصویر سربرگ کانال یوتیوب

برای ایجاد یک تصویر سربرگ عالی و مناسب برای کانال یوتیوب خود، علاوه بر موارد فوق بهتر است نکات زیر را هم مدنظر قرار دهید.

1- اطمینان حاصل کنید که متون و لوگوی شما حتماً در ناحیه امن قرار داشته باشند

بخش امن نوشتاری و نشان واره، فضای 1546 در 423 پیکسلی مرکز الگوی استاندارد یوتیوب است. این ناحیه، هنگام مشاهده کانال شما ازطریق دسکتاپ نمایش داده خواهد شد.

بخش هایی که خارج از ناحیه امن قرار دارند معمولاً به علت روی هم قرار دادن پیوندهای اجتماعی یا تصاویر نمایه، درمعرض خطر پوشیده شدن یا ناخوانا بودن قرار دارند.

حتماً توجه داشته باشید که اطلاعات مهم مثل نام تجاری، متن، برچسب ها و تصاویر کلیدی در ناحیه امن تصویر سربرگ کانال یوتیوب شما قرار داشته باشند تا همواره ازطریق هر دستگاهی، برای کاربران قابل مشاهده باشد.

2- استفاده از پیوندها

یوتیوب به شما اجازه می دهد پیوندهایی به کانال خود اضافه کنید. این ها در گوشه پایینی تصویر سربرگ کانال نمایش داده می شوند.

هنگام ایجاد تصویر سربرگ کانال، بسیار مهم است به فضایی که این پیوندها اشغال می نمایند توجه داشته باشید و اطمینان حاصل کنید که هیچ المان مهمی مثل لوگوها در آنجا قرار نگیرند.

روش اضافه کردن تصویر سربرگ به کانال یوتیوب

اگر کانال یوتیوب شما تازه راه اندازی شده است، قطعاً متوجه فضای درنظر گرفته شده برای سربرگ آن خواهید شد. برای اضافه کردن تصویر به این بخش و بعلاوه انجام سفارشی سازی های دیگر ابتدا روی دکمه Customize Channel در بالای صفحه کلیک کنید.

در این مرحله به صفحه ویرایشگر دیگری راهنمایی خواهید شد که در آنجا می توانید تغییراتی را روی بخش های مختلف نمایه کانال یوتیوب خود اعمال کنید. بدین منظور باید ابتدا روی نمایه خود کلیک کنید.

اکنون دکمه ای با عنوان Add channel art مشاهده خواهید کرد که باید روی آن کلیک کنید.

در این گام، یک پنجره بازشو مشاهده خواهید کرد که به شما اجازه می دهد تصویر سربرگ کانال خود را آپلود کنید. درصورت تمایل می توانید از الگوهای آماده گالری یوتیوب یا تصاویری که قبلاً در حساب گوگل خود آپلود نموده اید نیز استفاده کنید.

تنظیم برش

پس از آپلود تصویر سربرگ کانال یوتیوب، پیش نمایشی از نحوه نمایش آن روی تلویزیون، دسکتاپ و گوشی های هوشمند مشاهده خواهید کرد.

در این مرحله، شاید بخواهید با انجام برش های خاص، تصویر خود را طوری تنظیم کنید تا به درستی نمایش داده گردد. ابزار برش تصویر با کلیک روی گزینه Adjust the crop دردسترس است. این ابزار برای درک این که طرح شما در پلتفرم های مختلف چگونه به نظر می رسد بسیار مفید است. ناحیه امن در وسط عکس، محتوایی است که در نسخه موبایل و دستکاپ کانال یوتیوب شما نمایش داده می گردد و سایر نواحی تصویر نیز هنگام بازدید کاربران ازطریق تلویزیون نشان داده خواهد شد.

پس از اعمال تنظیمات و تغییرات موردنظر روی تصویر سربرگ کانال یوتیوب، روی گزینه Select کلیک کنید تا به کانال شما اضافه گردد.

تغییر تصویر سربرگ کانال یوتیوب

اگر ازقبل طرح های مورداحتیاج برای استفاده به عنوان سربرگ کانال یوتیوب را آماده نموده اید و اکنون قصد دارید آن را به روزرسانی کنید، باید ابتدا به صفحه اصلی کانال خود مراجعه نموده و ماوس را روی این بخش بکشید. در این شرایط، یک دکمه ویرایش کوچک در بالای تصویر سربرگ مشاهده خواهید کرد.

پس از کلیک روی نماد ویرایش، می توانید طبق مراحل ذکر شده در بالا، تصویر سربرگ کانال خود را تغییر دهید.

روش اضافه کردن تصویر نمایه به کانال یوتیوب

هر کانالی در یوتیوب، فضایی برای نمایش نمایه یا لوگوی آن دارد. این نماد در کنار ویدیوها و کانال شما در همه صفحات این پلتفرم نمایش داده می گردد. نکته کلیدی در خصوص این بخش این است که باید از تصویری استفاده کنید که در وضوح پایین نیز خوب به نظر برسد.

نماد کانال شما باید ابعادی معادل 800 در 800 پیکسل داشته باشد و با یکی از فرمت های BMP، GIF، JPG یا PNG آپلود گردد.

برای به روزرسانی نماد کانال یوتیوب تان به صفحه اصلی کانال خود مراجعه نموده و روی نماد فعلی کانال نگه دارید تا زمانی که نماد ویرایش ظاهر گردد. سپس روی آن کلیک نموده و نماد نو موردنظر خود را آپلود کنید.

نکات مهم برای بهنیه سازی کانال

پس از ساخت کانال یوتیوب و آپلود محتوا در آن، مخاطبان رفته رفته با شما آشنا خواهند شد و درصورت مناسب بودن ویدیوهای تان، دوباره برای تماشای محتوای نو به کانال شما مراجعه خواهند کرد. به هرحال برای جذب بیشترین مخاطبان به کانال یوتیوب خود می توانید توصیه های زیر را درنظر داشته باشید.

1- بهینه سازی شرحات

یوتیوب فضایی در کانال شما ارائه می دهد تا در آنجا، شرح مختصری درمورد برند و محتوایی که در این پلتفرم به اشتراک می گذارید ارائه دهید. شرحات شما حداکثر می تواند 1000 کاراکتر باشد و بنابراین در انتخاب این متن باید دقت و خلاقیت زیادی داشته باشید.

کپی شرحات کانال شما فقط در صفحه اصلی آن نمایان نخواهد شد. موتورهای جستجو نیز به این بخش توجه ویژه ای دارند و بعلاوه می تواند در سرتاسر یوتیوب در دسته بندی کانال های پیشنهادی و نتایج جستجو داخلی پلتفرم نمایش داده گردد. یک تاکتیک خوب این است که چند کلمه کلیدی مرتبط و مجذوب کننده در خطوط ابتدایی شرحات خود بگنجانید.

در انتخاب متن شرح کانال، به خصوص در خصوص 100 تا 150 کاراکتر اول آن دقت زیادی به خرج دهید زیرا با توجه به مکانی که این ناحیه نمایش داده می گردد، امکان دارد بخشی از آن نمایش داده نگردد. در تصویر زیر نمونه ای عالی از شرحات کانال Vox را مشاهده می کنید.

2- به کانال خود اضافه کنید

ما قبلاً در این مقاله شرحاتی خلاصه درمورد پیوندهای کانال ها ارائه دادیم. شما می توانید حداکثر پنج پیوند روی سربرگ کانال قرار دهید. پیوند اول به ضورت بازشده ظاهر می گردد و سایر پیوندها در حالت مینیمایز و ازطریق نماد نمایش می یابند. به منظور افزودن پیوندهای نو به کانال خود مراحل زیر را دنبال کنید:

 • روی دکمه Customize Channel در صفحه اصلی کانال خود کلیک کنید.
 • سپس روی نماد چرخ دنده در گوشه سمت راست بالا که درست زیر کاور کانال قرار گرفته است کلیک کنید.
 • یک لایت باکس تنظیمات کانال مشاهده خواهید کرد که در این جا باید گزینه ای با عنوان Customize the layout of your channel را تغییر دهید.
 • اکنون که سفارشی سازی ها را برای کانال خود فعال نموده اید، اگر به صفحه اصلی بازگردید، گزینه ویرایش پیوندها را در منوی تنظیمات روی تصویر سربرگ خود مشاهده خواهید کرد.
 • روی گزینه Edit Links کلیک کنید. سپس به بخش About کانال خود راهنمایی خواهید شد. در این قسمت می توانید پیوندها را اضافه نموده و انتخاب کنید که چه تعداد از آن ها روی تصویر سربرگ نمایش داده گردد.

3- یک تریلر به کانال اضافه کنید

با ارائه یک تریلر مجذوب کننده می توانید به محض وارد شدن بازتماشامایندگان به کانال یوتیوب خود، آن ها را با نوع محتوایی که به اشتراک می گذارید آشنا کنید و بدین ترتیب افراد با توجه به احتیاجشان تصمیم به مشترک شدن در کانال شما خواهند گرفت.

ساخت تریلر کوتاه و دقیق می تواند روشی عالی برای جذب بینندگان نو برای کانال یوتیوب شما باشد. این ویدیو باید به محض آغاز، توجهات را به خود جلب کند و بعلاوه نشان دهنده نوع محتوای کانال شما باشد.

علاوه براین، توصیه می گردد شرحات دقیق و حساب شده ای برای تریلر خود درنظر بگیرید زیرا متن آن در صفحه اصلی کانال شما برجسته خواهد بود.

4- راه های ارتباطی خود را با بینندگان کانال یوتیوب ارائه دهید (ایمیل)

اگر از یوتیوب برای معرفی کسب وکار خود استفاده می کنید، توصیه می گردد اطلاعات و روش های برقراری تماس را به مخاطبان خود ارائه دهید. در نمایه کانال های این پلتفرم بخشی وجود دارد که می توانید در آنجا اطلاعات تماس را برای درخواست های تجاری بینندگان، لیست کنید.

بخش تماس با سازنده کانال یوتیوب در قسمت About تعبیه شده است. برای یافتن این بخش به صفحه اصلی کانال خود مراجعه نموده و روی About کلیک کنید. اکنون با پیمایش صفحه وارد قسمت Details شوید. گزینه های اشتراک گذاری آدرس ایمیل شما در این بخش قابل مشاهده خواهد بود.

سؤال و جواب های رایج در ساخت کانال یوتیوب

در ادامه بعضی از مهم ترین سؤالاتی که افراد درمورد راه اندازی کانال یوتیوب دارند به همراه پاسخ آن ها آورده شده است.

برای آغاز فعالیت به عنوان یوتیوبر چه باید کرد؟

برای این که بتوانید در یوتیوب حضور مؤثری داشته باشید و مخاطب جذب کنید، پس از طی کردن مراحل آموزشی در این مقاله و ساخت کانال، باید تمرکز خود را روی فراوری محتوای ارزشمند معطوف سازید؛ ارائه محتوای کاربردی و مفید همواره باعث جذب بینندگان نو برای کانال یوتیوب شما خواهد شد.

آیا می توان از یوتیوب کسب عایدی داشت؟

بله؛ درصورتی که به کارخود به عنوان فراورینماینده محتوای کاربردی در یوتیوب ادامه دهید و بتوانید پیش احتیاجهای موردنظر این پلتفرم را ازنظر حداقل تعداد مشترکان و حداقل بازدید ویدیوها به دست آورید، یوتیوب بخشی از عایدی حاصل از تبلیغاتی که روی ویدیوهای این پلتفرم نمایش داده می گردد را به صاحبان کانال ها پرداخت می نماید. جالب است بدانید بعضی فراورینمایندگان محتوا حتی سالانه بیش از یک میلیون دلار ازطریق یوتیوب عایدی به دست می آورند.

چگونه مخاطبان بیشتری به کانال خود جذب کنیم؟

همان طور که اشاره شد، برترین روش برای جذب مخاطب نو، ارائه محتوای باارزش و کاربری است. سعی کنید ویدیوهای شما در حوزه تخصصی تان باشد و فقط در یک زمینه محتوا فراوری کنید. تجربه نشان داده است کانال های تخصصی در یوتیوب، بیشتر به موفقیت می رسند.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 1 آذر 1401 بروزرسانی: 1 آذر 1401 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 1409

به "اینگونه کانال یوتیوب بسازید و پول در بیاورید" امتیاز دهید

1 کاربر به "اینگونه کانال یوتیوب بسازید و پول در بیاورید" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اینگونه کانال یوتیوب بسازید و پول در بیاورید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید