الزام تأمین امنیت شبکه های مجازی توسط کاربران، برای به خطر نیفتادن حریم خصوصی چه کنیم؟

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، کاربران برای ارتقای امنیت شبکه های مجازی، ملزم به رعایت برخی نکات امنیتی هستند.

الزام تأمین امنیت شبکه های مجازی توسط کاربران، برای به خطر نیفتادن حریم خصوصی چه کنیم؟

به گزارش خبرنگار شبکه های اجتماعی، وب سایت های اینترنتی هستند که در آن ها اطلاعات، مطالب و محتواهای کاربران به اشتراک گذاشته می شوند.

شبکه های اجتماعی بر پایه تئوری معروف شش درجه جدایی به وجود آمده اند و جالب است پس از واقعه 11 سپتامبر 2001 در آمریکا که نقاط ضعف دستگاه ها و لایه های امنیتی ایالات متحده را بیش از پیش آشکار کرد، ظن استفاده از شبکه های اجتماعی برای جمع آوری اطلاعات و اشراف اطلاعاتی و یا حتی جاسوسی تقویت شد.

پس از وقوع این حادثه بود که شبکه های اجتماعی اینترنتی از رشد قابل توجهی برخوردار شدند، به نحوی که معروف ترین وب سایت های شبکه های اجتماعی مثل ارکات، لینکداین، مای اسپیس، فیس بوک و توئیتر که بیشترین کاربران شبکه های اجتماعی را در دنیا به خود اختصاص دادند، پس از وقوع حادثه 11 سپتامبر به وجود آمدند.

ظاهراً با توجه به شکست لایه های اطلاعاتی و امنیتی ایالات متحده در اشراف به القاعده و عدم شناخت قبلی این سرویس ها از عاملان حملات انتحاری به ساختمان های مرکز تجارت دنیای در نیویورک و ابهامات در چگونگی و کیفیت ارتباط آنان با سران القاعده، این نیازمندی در سیستم های اطلاعاتی و امنیتی به وجود آمد که دامنه اشراف خود را در دنیا گسترش داده و به آن عمق ببخشند، لذا از شبکه های اجتماعی برای اشراف، تحلیل و بررسی رابطه بین افراد، گروه ها، دسته ها و مطالعه کیفیت و چگونگی رابطه های آن ها برای مقاصد اطلاعاتی استفاده می کنند.

کارکردهای شبکه های اجتماعی در هر کشور و هر جامعه ای متناسب با فرهنگ، تعاملات اجتماعی و فعالیت های سیاسی و اقتصادی است، از طرفی هم برخی از کارکردهای شبکه ای در بیشتر جوامع با هم مشترک هستند.

مهم ترین کارکرد شبکه های اجتماعی ایجاد گروه ها و دسته های ارتباطی پیرامون است. همچنین کارکردهای اقتصادی، مبتنی بر بازاریابی اجتماعی نیز از دیگر کارکردهای این شبکه هاست. کارکرد دیگری که برای این شبکه ها متصور است، کارکرد سیاسی است.

شبکه های اجتماعی و حریم خصوصی و محرمانه بودن اطلاعات شخصی، یکی از مهم ترین و جنجالی ترین مباحثی است که از ابتدای همگانی شدن اینترنت و با ظهور شبکه های اجتماعی وجود داشته است.

تقریباً هیچ کسی پیدا نمی شود که بخواهد اطّلاعات شخصیِ فردی و خانوادگی خود را به راحتی در اختیار دیگران بگذارد.

بر اساس سیاست محرمانه بودن، خدمات دهندگان و کاربران توافق می کنند که چه اطلاعاتی از آن ها به نمایش درآید یا به هر نحو مورد استفاده قرار گیرد. اگر به هر شکل دیگری، خارج از توافق نامه محرمانگی، اطلاعات کاربران مورد سوءاستفاده قرار گیرد، کاربران امکان اقامه دعوی و طرح شکایت را علیه وب سایت خدمات دهنده خواهند داشت.

معمولا در شبکه های اجتماعی، جزئی ترین اطلاعات کاربران نیز قابل دریافت و انتشار است. علاقه مندی ها، میزان تحصیلات، ارتباطات خانوادگی، ارتباطات محبت آمیز، شغل، محل زندگی، محل تحصیل و محل تولد و بسیاری از جزئیات دیگر مورد سوال قرار می گیرد. برخی از وب سایت های شبکه های اجتماعی، حتی رنگ مو، رنگ چشم و اندازه قد کاربر را نیز می پرسند.

بررسی ها نشان می دهد که حضور بسیاری از کاربران ایرانی در فضای شبکه های اجتماعی، با مخاطراتی در رابطه با تهدید حریم خصوصی آنان روبرو است و سهل انگاری این دسته از کاربران، صدمات و لطمه های جدی به آن ها وارد کرده است.

مهم ترین چالش شبکه های اجتماعی اینترنتی، موضوع اعتماد به مخاطب یا کسانی است که در لیست دوستان قرار می گیرند. معمولاً کاربران درخواست سایر کاربران برای دوستی را به راحتی می پذیرند و این در حالی است که به طور معمول، در شبکه های اجتماعی دوست یابی صورت نمی پذیرد و تنها دوستان و آشنایان در فضای واقعی در این فضا نیز نسبت به اتصال و اشتراک گذاری اطلّاعات و محتوا اقدام می کنند.

حال برای تأمین امنیت شبکه های اجتماعی، در وهله اول خود کاربران باید با انجام یک سری اقدامات پیشگیرانه، نسبت به ایمن سازی شبکه های خود و داده هایشان وارد عمل شوند تا در ادامه در دام مجرمان سایبری نیفتند.

سرهنگ علی محمد رجبی رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا در گفت وگو با خبرنگاران، درباره تأمین امنیت شبکه های اجتماعی توسط کاربران، گفت: شبکه های اجتماعی، ابزارهایی را در اختیار کاربران می گذارند که نسبت به تنظیم امنیتشان در این فضا اقدام کنند.

وی افزود: کاربران می توانند با انتخاب رمز عبور پیچیده و فعال کردن تأیید هویت دو مرحله ای برای اکانت های خود زمینه سوءاستفاده دیگران از اطلّاعات، اکانت شبکه های اجتماعی و ... را کاهش دهند و با خیال راحت تری نسبت به اشتراک گذاری اطّلاعات با دوستان خود اقدام کنند.

سرهنگ رجبی با بیان اینکه کاربران مراقب جعل هویت باشند، شرح داد: یکی از مهم ترین موضوعاتی که کاربران را تهدید می کند، موضوع جعل هویت است، به خصوص در زمانی که کاربر در زمینه ای جزء افراد سرشناس و شناخته شده باشد.

وی افزود: کاربران در صورتی که در حیطه کسب و کار یا حوزه اجتماعی خود، فرد سرشناسی هستند، ممکن است افراد دیگری با سوءاستفاده از محتواها و اطلاعاتی که آن ها به صورت عمومی به اشتراک گذاشته اند، با نام و هویت جعلیشان و با راه اندازی صفحات مشابه دست به اخاذی، کلاهبرداری و سایر اقدامات مجرمانه بزنند، از این رو هوشیاری در حفظ اطلاعات و محتواهای خصوصی کاملا اهمیت دارد.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا با بیان اینکه کاربران مراقب کرم های رایانه ای و تروجان ها باشند، شرح داد: برخی از خدمات شبکه های اجتماعی مانند اپلیکیشن ها در دل خود، کرم های رایانه ای و تروجان ها را انتشار می دهند، بنابراین در فضای شبکه های اجتماعی، به هر خدمتی که از سوی کاربران دیگر به شما پیشنهاد می شود، اعتماد نکنید.

وی با اشاره به این موضوع که افراد در فضای مجازی به هر ناشناسی اعتماد نکنند، افزود: فضای شبکه های اجتماعی مملو از کاربرانی است که با هویت های جعلی و برای مقاصد خاص مانند کلاهبرداری، اشاعه فحشاء و سایر اقدامات غیرقانونی و مجرمانه نسبت به ارتباط گیری با کاربران اقدام می کنند و از این رو از پذیرفتن افرادی که با هویت، تصاویر و طرح مطالب اغواکننده سعی در ارتباط گیری و افزودن شما به لیست دوستان یا علاقمندان صفحه خود را دارند، اجتناب کنید.

سرهنگ رجبی شرح داد: تمامی شبکه های اجتماعی، ابزارهایی را در اختیار کاربران می گذارند که نسبت به تنظیم حوزه حریم خصوصیشان اقدام کنند. آن ها با استفاده از این ابزارها می توانند با خیال راحت تر نسبت به اشتراک گذاری اطلاعات با دوستان اقدام و از طرفی دسترسی دیگران را محدود کنند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 25 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 371

به "الزام تأمین امنیت شبکه های مجازی توسط کاربران، برای به خطر نیفتادن حریم خصوصی چه کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الزام تأمین امنیت شبکه های مجازی توسط کاربران، برای به خطر نیفتادن حریم خصوصی چه کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید