5 باور اشتباه درباره حافظه رم که باید کنار بگذارید

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، حافظه رمحافظه رم یکی از مهم ترین قطعات سخت افزاری کامپیوتر و گوشی محسوب می شود. اما در رابطه با این قطعه تصورات غلط متعددی وجود دارد که منجر به گمراهی کاربران می شود. به زبان بسیار ساده، وظیفه حافظه رم یادآوری محاسبات برای مدت زمان محدودی است تا پردازنده نیازی به تکرار آن ها نداشته باشد.

5 باور اشتباه درباره حافظه رم که باید کنار بگذارید
  • حافظه رم (RAM) چیست؟ هر آنچه که باید درباره آن بدانید

اما آیا می توانیم حافظه های رم با ظرفیت های گوناگون را در کنار یکدیگر قرار دهیم؟ آیا این حافظه ها باید سرعت یکسانی داشته باشند؟ در ادامه به 5 باور اشتباه رایج در مورد حافظه رم می پردازیم.

1. ظرفیت حافظه های رم باید یکسان باشد

بیشتر لپ تاپ ها و کامپیوترها از حداقل 2 اسلات یا جایگاه رم بهره می برند. همچنین باید خاطرنشان کنیم بیشتر مادربردهای مدرن دارای 4 اسلات برای رم هستند. یکی از باورهای غلط رایج این است که حافظه های رم موجود در مادربرد باید ظرفیت و برند یکسانی داشته باشند.

چنین موضوعی صحت ندارد و می توانید حافظه های رم با سرعت و برندهای مختلف را در کنار یکدیگر قرار دهید. البته چنین کاری برای عملکرد سیستم ایدئال نیست. متخصصین توصیه می کنند که برای بهره گیری از بهترین عملکرد سیستم، حافظه های رم مبتنی بر سرعت، برند و حتی فرکانس ثابت بهره ببرید.

همان طور که گفتیم، این توصیه ها به معنای غیرممکن بودن استفاده از حافظه های رم مبتنی بر ظرفیت های گوناگون نیست. به عنوان مثال اگر یک حافظه رم از ظرفیت 4 گیگابایتی بهره می برد، می توانید در کنار آن حافظه رم 8 گیگابایتی قرار دهید. زمانی که حالت دو کاناله را فعال کنید، این دو به عنوان دو رم 4 گیگابایتی با عملکرد بهینه انجام وظیفه خواهند کرد.

4 گیگابایت باقی مانده هم در حالت تک کاناله کار خود را انجام می دهد. روی هم رفته، سرعت این دو به اندازه دو رم با ظرفیت یکسان نیست اما هنوز هم سریع تر از چیزی است که قبلا داشتید. این موضوع برای فرکانس یا سرعت هم صدق می کند. این یعنی اگر یکی از رم ها فرکانس پایین تری داشته باشد، فرکانس رم سریع تر هم کاهش پیدا می کند.

2. سیستم شما به رم بیشتری نیاز ندارد

احتمالا بارها از جانب افراد گوناگون شنیده اید که سیستم شما از نظر ظرفیت رم کمبودی ندارد. شاید ظرفیت رم سیستم شما برای اجرای برنامه ها کافی باشد، اما این موضوع به معنای آن نیست که نمی تواند سریع تر باشد. هرچقدر رم بیشتر باشد، عملکرد سیستم هم بهتر خواهد بود.

بیشتر توسعه دهندگان برنامه های خود را طوری می نویسند که برنامه درصد مشخصی از حافظه رم را درخواست کند. اگر حافظه رم سیستم شما بیشتر باشد، همان درصد درخواست شده به معنای ظرفیت بیشتر برای برنامه خواهد بود. فقط به این دلیل که 60 درصد از حافظه رم را استفاده می کنید، به معنای عدم نیاز به رم بیشتر نیست.

به عنوان یک قاعده کلی برای کامپیوترها، 8 گیگابایت حافظه رم برای کاربران معمولی توصیه می شود. گیمرها و کاربران حرفه ای که کارهای گرافیکی و تدوین و چنین کارهایی را انجام می دهند، باید به دنبال استفاده از حداقل 16 گیگابایت باشند و 32 گیگابایت ظرفیت هم در حال رایج شدن است.

3. ظرفیت رم تنها ویژگی مهم آن است

احتمالا از ظرفیت رم گوشی و کامپیوتر خود خبر دارید. زمانی که کسی می گوید ظرفیت رم سیستم او از سیستم شما بیشتر است، احتمالا به طور اتوماتیک فرض می کنید که سرعت کامپیوتر موردنظر بیشتر است. اما این موضوع لزوماً درست نیست و ظرفیت رم تنها یکی از عوامل مهم محسوب می شود.

در میان عوامل مشخص کننده عملکرد رم باید به سرعت و فرکانس هم اشاره کنیم. رم هم مانند پردازنده دارای سرعت کلاک است. هرچقدر سرعت کلاک بیشتر باشد، تعداد پردازش های انجام شده در ثانیه افزایش پیدا می کند. اغلب رم ها از فرکانس 2400 یا 3000 مگاهرتز بهره می برند اما این روزها بسیاری از سیستم های رده بالا با رم های مبتنی بر فرکانس 3200 و 3600 مگاهرتز به دست کاربران می رسند.

  • 5 نکته که قبل از ارتقای رم کامپیوتر باید به آن ها توجه کنید

اما ناهماهنگی سرعت رم می تواند از دو جهت دردسرزا باشد. اگر حافظه رم شما مبتنی بر سرعت 2000 مگاهرتز باشد ولی مادربرد از حدبیشتر سرعت 1333 مگاهرتز پشتیبانی کند، سیستم شما از اختلاف 700 مگاهرتزی استفاده نخواهد کرد. علاوه بر این، اگر دو رم با دو سرعت مختلف بهره ببرید، هر دو با سرعت رم ضعیف تر مورد استفاده قرار می گیرند.

به طور کلی، یک کاربر معمولی تفاوت زیادی بین 8 و 16 گیگابایت رم احساس نخواهد کرد. با این حال، اگر به جای رم 8 گیگابایتی فعلی از رم 8 گیگابایتی سریع تری بهره ببرید، این افزایش بیشتر احساس می شود. بنابراین با توجه به نحوه استفاده از سیستم و نیازهایی که دارید، باید در این زمینه تصمیم گیری کنید که به ظرفیت رم بیشتر نیاز دارید یا رم سریع تر.

4. پاک سازی حافظه رم منجر به افزایش سرعت آن می شود

اینکه باید حافظه رم را پاک سازی کنید، یکی از قدیمی ترین باورهای غلط در رابطه با این موضوع است. برنامه هایی که ادعای انجام چنین کاری را دارند، معمولا پرطرفدار هستند و در همه گیری این دیدگاه نقش داشته اند. به زبان ساده، لازم نیست حافظه رم را پاک سازی کنید.

ماهیت رم به گونه ای است که نباید خالی باشد. در حقیقت، سیستم عامل و برنامه ها باید از تمام ظرفیت رم موجود استفاده کنند. در فرایند پاک سازی حافظه رم در حقیقت هیچ کار مفیدی انجام نمی شود. در بهترین حالت هم فرایند موردنظر منجر به حذف پردازش های مربوط به برخی برنامه ها از حافظه رم است.

ماهیت رم مشابه هارد درایو یا حافظه داخلی نیست و رم به صورت اتوماتیک داده های نگهداری شده را مدیریت می کند تا دسترسی سریع به آن ها امکان پذیر شود. اگر سیستم شما مثلا دارای 4 گیگابایت حافظه رم است، این سیستم مرتبا داده های مختلف را بر روی آن می نویسد، حذف می کند و دوباره این کار را تکرار می کند.

البته احتمالا می دانید که استفاده مداوم از تمام ظرفیت رم نکته مثبتی نیست. اگر تمام ظرفیت رم سیستم به طور مداوم مورد استفاده قرار بگیرد، این موضوع مسائل مختلفی را ایجاد می کند. بیشتر سیستم عامل های جدید از حافظه مجازی بهره می برند. این یعنی سیستم در شرایط ضروری، برخی داده ها را از رم پرسرعت به حافظه داخلی یا هارد درایو منتقل می کند.

این فرایند فایده های زیادی دارد اما اگر مرتبا حافظه رم سیستم شما کم می آورد و در عوض حافظه داخلی سیستم مورد استفاده قرار می گیرد، یک نشانه برای ارتقای حافظه رم محسوب می شود.

در نهایت بهتر است به همان موضوع پاک سازی رم برگردیم. به طور کلی از برنامه هایی که مدعی انجام چنین کاری هستند، دوری کنید زیرا فایده ای ندارند. در بهترین حالت فقط وقت شما را تلف می کنند و در بدترین حالت بدافزارها را وارد سیستم شما می کنند.

5. تعداد حافظه رم باید زوج باشد

در نهایت باید به باور غلط مربوط به زوج بودن تعداد حافظه رم بپردازیم. اما باید بگوییم که می توانید مثلا از یک یا 3 حافظه رم برای سیستم بهره ببرید. البته اگر دو حافظه رم 8 گیگابایتی را مورد استفاده قرار دهید، در حالت دو کاناله انجام وظیفه می کنند و بهترین عملکرد را به ارمغان می آورند.

فرض می کنیم سیستم شما دارای 3 رم 8 گیگابایتی است و این یعنی در مجموع از 24 گیگابایت ظرفیت حافظه رم بهره می برید. شاید در نگاه اول این مقدار حافظه رم عالی باشد، اما باید بگوییم که عملکرد کامپیوتر شما در این شرایط به پیکربندی سیستم، نوع حافظه رم و مادربرد بستگی دارد. باید خاطرنشان کنیم اضافه کردن رم سوم، می تواند کانال دوگانه دو رم اول را از کار بیندازد. بنابراین اگرچه ظرفیت رم افزایش یافته، ولی شاید در نهایت عملکرد کلی مطابق انتظار نباشد.

در سایت ها و انجمن های مختلف، بحث های متعددی در رابطه با زوج بودن تعداد رم ها شکل می گیرد. روی هم رفته باید بگوییم که اگرچه انجام این کار ضرورت ندارد، اما عدم پیروی از این موضوع می تواند موجب صدمه زدن به عملکرد کلی سیستم شود.

عملکرد متفاوت رم در کامپیوترهای مک و آیفون ها

اپل در مقایسه با کامپیوترهای ویندوزی و گوشی های اندرویدی رویکرد متفاوتی نسبت به رم دارد و بنابراین بسیاری از موارد عنوان شده برای محصولات این شرکت صدق نمی کنند. معماری سخت افزاری آیفون تفاوت زیادی با گوشی های اندرویدی دارد. به همین خاطر با وجود اینکه آیفون ها سرعت بسیار زیادی دارند، اما در مراسم معرفی آن ها به مقدار رم استفاده شده اشاره ای نمی شود.

از طرف دیگر، برخی از مدل های مک از ارتقای رم پشتیبانی نمی کنند. اگرچه برای بسیاری از کاربران این موضوع اهمیت زیادی ندارد، اما شاید برای برخی موضوع مهمی باشد. همین رویکرد متفاوت در قبال رم، با مهاجرت مک بوک ها به سمت استفاده از تراشه اختصاصی بیشتر به چشم می آید.

سخن آخر

در رابطه با استفاده از رم ها محدودیت چندان زیادی وجود ندارد. اگرچه می توانید از رم های مبتنی بر ظرفیت، سرعت و ویژگی های مختلف در کنار یکدیگر بهره ببرید، اما در بیشتر مواقع فقط سرعت نهایی پایین تر از انتظار شما خواهد بود. به همین خاطر برای بهره گیری از بهترین عملکرد ممکن، بهتر است هماهنگی بین رم ها را حفظ کنید.

منبع: Make Use Of

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 12 فروردین 1400 بروزرسانی: 12 فروردین 1400 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 767

به "5 باور اشتباه درباره حافظه رم که باید کنار بگذارید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 باور اشتباه درباره حافظه رم که باید کنار بگذارید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید