30 میلیون کیلو پرتقال با تدبیر گندید!

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، فساد سیب و مرکبات در اردیبهشت ماه موضوع جدیدی نیست. هر ساله این اتفاق روی می دهد و کسانی که در زمستان در مقابل پرتقال 30 هزار تومانی سکوت کرده بودند، اکنون از فاسد شدن هزاران تن پرتقال خبر می دهند.

30 میلیون کیلو پرتقال با تدبیر گندید!

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، به نقل از جوان، فساد سیب و مرکبات در اردیبهشت ماه موضوع جدیدی نیست. هر ساله این اتفاق روی می دهد و کسانی که در زمستان در مقابل پرتقال 30 هزار تومانی سکوت کرده بودند، اکنون از فاسد شدن هزاران تن پرتقال خبر می دهند. یکی ممنوعیت صادرات را بهانه فساد پرتقال ها عنوان می کند و دیگری دولت را مقصر می داند و می گوید شب عید گفتیم پرتقال های تنظیم بازاری را 11، 12 هزار تومان توزیع کنند، اما کسی توجهی نکرد.

تولید سیب و مرکبات در سال گذشته به قدری زیاد بود که دولت در ابتدای پاییز تصمیم داشت برای شب عید ذخیره سازی نداشته باشد، اما بنا به دلایلی در آذرماه ذخیره سازی میوه را برای شب عید به میزان محدود انجام داد و واردات موز را به صادرات سیب منوط کرد و دی ماه نیز مجوز صادرات پرتقال را صادر کرد، اما در کمتر از دو هفته قیمت ها سر به فلک کشید و صادرات ممنوع شد.

ماجرا چیست؟

میوه از جمله کالا هایی است که قیمت آن را عرضه و تقاضا تعیین می کند و دولت فقط شب عید برای جلوگیری از افزایش قیمت ها برای میوه های تنظیم بازاری، نرخ تعیین می کند. سال گذشته ارزانی میوه سر درخت ها باعث شد بسیاری از تجار میوه ها را بخرند و روانه سردخانه کنند. این اتفاق سبب شد تنظیم بازار میوه به دست دلالان و سردخانه داران میوه بیفتد، به طوری که بعد از آزادسازی صادرات، میوه ناگهان در بازا ر میوه و تره بار کم شد و قیمت ها به 25 تا 35 هزار تومان افزایش یافت. این گرانی سیب و مرکبات با افزایش قیمت موز همزمان شد.

هرچند که صادرات به سرعت متوقف شد، اما همین صادرات دو هفته ای باعث شد میوه قطره چکانی به بازار عرضه شود، زیرا دلالان ترجیح می دادند قیمت را بالا نگه دارند و از ورود میوه به صورت انبوه و فراوان خودداری می کردند.

به گفته یکی از صادرکنندگان سیب در بهمن ماه برای ارسال بار به میدان اصلی میوه تهران باید با دلالان هماهنگی صورت می گرفت در غیر این صورت از ورود نیسان های حاوی سیب و پرتقال جلوگیری می شد.

اکنون که فصل سیب و پرتقال به خاتمه رسیده و میوه های نوبرانه روانه بازار شده، داد و فغان به راه انداخته اند و دولت را مقصر فساد 30 هزار تن پرتقال شان معرفی می کنند و می گویند نگذاشتند میوه را ارزان بفروشیم، به خاطر همین روی دستمان ماند!

به گفته یک منبع آگاه در وزارت جهاد بعد از کارشکنی و تخلفات واسطه ها و سردخانه داران سیب و مرکبات در پاییز و زمستان و گرانفروشی آن ها در اسفندماه، رؤسای تشکل ها از وزارت جهاد خواستن که میوه های تنظیم بازاری روانه بازار نشود تا آن ها میوه های انباری شان را بفروشند، اما از آنجایی که سیاست دولت ارزان فروشی میوه در آستانه نوروز بود، موافقت نکرد.

وی می گوید: اگر دلالان از سودجویی دست می کشیدند هم میوه ها در سردخانه ها فاسد نمی شد و هم اینکه مردم میوه ارزان در اختیارشان قرار می گرفت.

بعد از اظهارات هفته گذشته دبیر اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار نسبت به فساد حجم زیادی از پرتقال و سیب های مانده در انبار و سردخانه ها، اخیراً رئیس اتحادیه بارفروشان تهران نیز اعلام کرده که 30 هزارتن پرتقال در انبار ها فاسد شده است.

مصطفی دارایی نژاد گفت: پرتقال و سیب دیگر مشتری ندارد و بهای هر کیلوگرم پرتقال به 5 تا 7 هزار تومان کاهش یافته است، اما تاریخ مصرف پرتقال تا خاتمه فروردین بوده و کسانی که هنوز پرتقال در انبار خود دارند، بیشتر بارشان فاسد شده است.

او اضافه کرد: شب عید به دولت هشدار دادیم که میوه های تنظیم بازاری را کیلویی 10 تا 12 هزار تومان روانه میدان کنند، اما برخی این هشدار را جدی نگرفتند و برای اینکه این میوه را با نرخ بالاتری بفروشند، سیب و پرتقال را به بازار عرضه نکردند و حالا با گرم شدن هوا هزاران تن پرتقال فاسد شده است.

این اظهارات در حالی است که در آستانه نوروز، دلالان و سردخانه داران که قیمت های 35 هزار تومانی سیب و پرتقال در زمستان را تجربه کرده بودند، حاضر نشدند در ایام نوروز قیمت ها را کاهش و توزیع را افزایش دهند و برای سودجویی بیشتر در سردخانه هایشان را سه قفله کردند، اما حالا که متضرر شده اند از گرانفروشی دولت سخن می گویند و از دولت توقع دارند برای 40 هزار تن میوه انبار شده چاره جویی و بازار مصرف برای آن معرفی کند.

علاوه بر سیب و پرتقال، گرانفروشی موز در اسفندماه و نوروز نیز موجب شد بسیاری از بار های موز از بین برود، به طوری که در هفته دوم نوروز قیمت موز از 45 هزار تومان به 30 هزار تومان کاهش یافت، اما موز ها سیاه شده و غیرمجلسی بودند.

اخبار گروه سایر رسانه ها صرفا بازنشر اخبار سایت ها و خبرگزاری هاست و خبرنگاران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 2 خرداد 1400 بروزرسانی: 2 خرداد 1400 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 864

به "30 میلیون کیلو پرتقال با تدبیر گندید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "30 میلیون کیلو پرتقال با تدبیر گندید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید