بازسازی سقاخانه 110 ساله عزیز محمد در محدوده حصار ناصری آغاز شد

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، شهردار منطقه 11 تهران گفت: در راستای اجرای پروژه های محرک توسعه محله ای، بازسازی سقاخانه 110 ساله عزیز محمد در خیابان فروزش از امروز شروع شده و تا اردیبهشت 1400 به خاتمه خواهد رسید.

بازسازی سقاخانه 110 ساله عزیز محمد در محدوده حصار ناصری آغاز شد

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه 11، نصراله آبادیان در این باره شرح داد: در راستای اجرای پروژه های محرک توسعه محله ای و کوچک مقیاس در محله های مرکزی شهر تهران از سوی اداره زیبا سازی معاونت خدمات شهری و محیط زیست این منطقه طرح بازسازی سقاخانه عزیز محمد که بیش از 110 سال قدمت دارد؛ آماده و عملیات اجرایی آن امروز با نظارت سازمان میراث فرهنگی شروع شد.

آبادیان اضافه نمود: سقا خانه عزیز محمد به دلیل قدمت بنا دچار آسیب هایی از جمله شکستگی کاشی ها و تزئینات بنا، نمای فرسوده، الحاق زوائد، فرورفتگی ستون های آبخوری به زیر آسفالت و وجود سر در تابلوی مغازه ها که منجر به پوشاندن نمای فاخر سقاخانه شده است؛ که در این عملیات به طور کامل بازسازی خواهند شد.

او در این باره اعلام کرد: حذف زوائد و پاکسازی جداره، برگرداندن جداره سقاخانه به حالت اولیه بنا، بازسازی کاشی های شکسته، بازسازی آینه کاری ها، حذف سر در تابلوی مغازه ها و استفاده از تابلو های سنتی متناسب با بنا و تزئینات آن از برنامه های عملیات بازسازی سقا خانه تاریخی عزیز محمد است.

به گفته شهردار منطقه 11 طرح بازسازی این سقا خانه در راستای ماده 46 برنامه 5 ساله سوم شهرداری تهران با موضوع احیای بافت و بنا های تاریخی شهر تهران سال گذشته از سوی اداره زیبا سازی این منطقه تهیه شد.

سقاخانه عزیز محمد که همیشه با نور سبز، روشن است توسط حاج عباسعلی، فرزند مرحوم عزیزمحمد در سال 1256 شمسی ساخته شد و در دوران قاجار یکی از منابع تأمین مهم آب مردم بوده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 1 اسفند 1399 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 686

به "بازسازی سقاخانه 110 ساله عزیز محمد در محدوده حصار ناصری آغاز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازسازی سقاخانه 110 ساله عزیز محمد در محدوده حصار ناصری آغاز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید