خاتمه حادثه عظیم برای تلسکوپ تاریخی آرسیبو روی داد

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، حادثه عظیمی که انتظار آن می رفت، امروز برای تلسکوپ رادیویی غول پیکر آرسیبو روی داد و با فروریختن سازه معلق، کار این ابزار قدرتمند علمی برای همیشه پایان یافت.

خاتمه حادثه عظیم برای تلسکوپ تاریخی آرسیبو روی داد

رصدخانه آرسیبو (Arecibo) که با توجه به ابعاد بزرگ 305 متری دهانه دیش آن تحت عنوان گوش بزرگ زمین شناخته می شد اکنون برای همیشه از بین رفته است. صبح امروز به وقت محلی (عصر به وقت تهران) سکوی ابزار 900 تنی آن که در بالای دیش بزرگ آن در تپه های کارستی پورتوریکو معلق بود، فروریخت و یک خرابی قابل توجه برای سازه این رصدخانه ایجاد کرد.

رامون لوگو (Ramon Lugo) مدیر مؤسسه فضایی فلوریدا در دانشگاه مرکز فلوریدا، که مدیریت این رادیوتلسکوپ 57 ساله بنیاد ملی علوم آمریکا (NSF) را برعهده دارد با اشاره به پاره شدن دو کابل نگهدارنده در هفته های گذشته، این خبر را اظهار داشت.

در 19 نوامبر (9 آذر) و در پی قطع شدن کامل دو کابل که سکوی بزرگ معلق را در آستانه سقوط قرار داده بودند، بنیاد ملی علوم تصمیم گرفت رصدخانه آرسیبو را برای همیشه از رده خارج کند. به این منظور قصد داشت برای پیشگیری از آسیب بیشتر یک از کار افتادگی کنترل شده را ترتیب دهد اما همان طور که در برآوردهای مهندسان سازه هم دیده می شد، نگهدارنده های این سکوی 900 تنی توان نگهداری آن را نداشتند و با سقوط سهمگین آن بر روی دیش، فرصت جداسازی کنترل شده قطعات آن فراهم نشد.

لوگو مدیر این رصدخانه با بغض از این حادثه یاد کرد و گفت: من احساس ناخوشایندی دارم. بسیاری از افراد برای بازگرداندن این مرکز به شدت تلاش کردند و اکنون ناامیدکننده است که ما پیروز نبودیم. واقعا یک صبح سخت است.

به گفته او هنگام سقوط سکو، کسی در نزدیکی دیش نبوده است و آسیبی ندیده است. هنوز جزئیات دقیق چگونگی سقوط سکو به داخل دیش تعیین نیست. او معتقد است که این امر به دلیل خرابی یکی از کابل های باقیمانده روی داده است که سکو را به یکی از سه برج پشتیبانی متصل می کرد.

این کابل ها پس از دو خرابی قبلی بار اضافی را متحمل شده بودند. به گفته مدیر آرسیبو طی روزهای گذشته کابل های باقی مانده با سرعت تقریبا یکی در هر روز پاره می شد و از بین رفتن این سازه بزرگ طی یک یا دو هفته آینده به اطلاع بنیاد ملی علوم رسیده بود.

دیش رادیویی بزرگ این تلسکوپ برای دهه ها پیشگام تلاش ها برای علوم جوی و نجوم رادیویی بوده است. در حال حاضر مهندسان شرایط سه برج پشتیبانی را بررسی خواهند کرد تا چگونگی فروریختن سازه آرسیبو را دریابند. با این وجود نگرانی اصلی مدیر این رصدخانه نه درباره آرسیبو بلکه درباره 130 کارمند این رصدخانه و آینده آن هاست. او تأکید کرد: من نمی توانم احساس آن ها را تصور کنم.

عکس کاور: فروریختن سازه علمی بزرگ 900 تنی روی دیش تلسکوپ رادیویی آرسیبو که امروز روی داد.

Credit: Ricardo Arduengo/AFP Via Getty Images

منابع: Science Mag, Space

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 10 دی 1399 بروزرسانی: 10 دی 1399 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 592

به "خاتمه حادثه عظیم برای تلسکوپ تاریخی آرسیبو روی داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خاتمه حادثه عظیم برای تلسکوپ تاریخی آرسیبو روی داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید