روش کاشت نعنا در خانه

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، برای کاشت نعناع در گلدان، می توانید از ساقه های شاداب، سالم و قوی نعنایی که خریداری کرده اید قلمه تهیه کنید. قلمه های نعنا را ابتدا چند روزی در آب قرار دهید تا ریشه دار شوند و سپس آن را به گلدان دارای خاک مناسب منتقل کنید.

روش کاشت نعنا در خانه

جهت دریافت خدمات پتینه سقف منزل با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

نعناع جزو سبزی های معطر، پرمصرف و پرخاصیت روزانه است که به عنوان یک گیاه دارویی، خشک و تازه آن در آشپزخانه همه ایرانی ها یافت می گردد. کاشت نعنا در خانه بسیار ساده است و شما می توانید به راحتی گلدانی پر از نعنای تازه در آشپزخانه خود داشته باشید تا علاوه بر سرسبزی و عطر دل نشین آن در فضای خانه، همراه همیشگی سفره شما باشد. در این بخش از خبرنگاران شمارا با نحوه کاشت نعناع در گلدان و احتیاجهای محیطی این گیاه آشنا می کنیم.

روش کاشت نعناع در گلدان

کاشت نعناع در منزل را می توانید به روش های زیر انجام دهید:

 • قلمه زدن نعناع

درصورتی که سبزی نعناع دارای ساقه ای قوی، شاداب و سالم باشد می توانید آن را به عنوان قلمه انتخاب نموده و در گلدان بکارید. به این منظور:

 1. ابتدا در حدود 10 سانتیمتر از قوی ترین ساقه نعناع را در محلی پایین برگهای جفتی گیاه با استفاده از چاقوی تیز یا قیچی تمیز جدا کنید. بهتر است محل بریدگی به صورت اریب باشد و از له شدگی ساقه پرهیز کنید.
 2. برگهای پایینی ساقه را جدا کنید و تنها سه برگ بر روی ساقه بماند. این کار باعث می گردد تا انرژی گیاه صرف ریشه دار شدن سریع تر قلمه گردد.
 3. قلمه نعناع را داخل لیوان آب قرار دهید به طوری که تمام قسمت ساقه بدن برگ گیاه داخل آب قرار گیرد.
 4. ظرف حاوی قلمه را در محلی گرم و دور از تابش مستقیم نور خورشید قرار دهید.
 5. هر زمان آب ظرف کم شده بود به آن آب اضافه کنید.
 6. قلمه نعناع در مدتی کمتر از دو هفته ریشه دار خواهد شد و شما می توانید آن را به گلدان انتقال دهید.
 7. گلدان کوچکی را انتخاب و آن را با خاک برگ و ماسه پرکنید. درون خاک را سوراخی به عمق 3 سانتیمتر ایجاد کنید و قلمه جوان را داخل آن بکارید.مراقب باشید تا ریشه های نازک نعنا آسیب نبیند. به آرامی اطراف ساقه را با خاک پرنموده و فشار دهید.
 8. بعد از انتقال گیاه را آبیاری کنید و گلدان را به محل با نور بیشتر انتقال دهید.
 9. بعد از مدت کوتاهی اولین برگهای نعناع شما سبز خواهند شد.
 10. زمانی که می خواهید برگهای نعنا خود را برداشت کنید، بهتر است از بالا این کار را انجام دهید تا برگهای بیشتری در اطراف آن رشد کند.
 • کاشت بذر نعناع

اگرچه تکثیر نعناع از طریق بذر چندان رایج نیست ولی شیوه کاشت آن در گلدان همانند کاشت ریحان و کاشت سبزی خوردن در گلدان است. به این منظور:

 • تعدادی بذر نعناع را روی خاک گلدان بپاشید و روی آن را با لایه ای نازک از خاک بپوشانید.
 • تا زمان جوانه زنی دانه های نعناع همیشه خاک را مرطوب نگه دارید.
 • بعد از جوانه زنی، گیاهان کوچک نعناع را به فاصله 30 سانتی متر از هم تنک کنید.
 • نعناع می تواند به سرعت رشد نموده و گسترش پیدا کند. همچنین جالب است بدانید نعناع از طریق ریشه های زیرزمینی خود می تواند گیاهان جدیدی ایجاد کند. بنابراین بعد از کاشت نعنا در گلدان از ریشه های جدید نیز می تواند ساقه های تازه نعنا سبز گردد.

شرایط نگهداری گیاه نعناع

خاک: خاک مناسب برای کاشت نعنا شامل مخلوطی از پیت ماس یا کوکوپیت همراه با پرلیت یا ماسه است، همچنین ترکیبی از کمپوست و خاک باغچه را نیز می توان برای کاشت نعنا در گلدان استفاده کرد.

آبیاری: برای رشد بهتر نعنا لازم است خاک گلدان همیشه مرطوب و نه خیس باشد. بنابراین ابتدا از زهکش گلدان مطمئن باشید و دوما بسته به دمای محیط گیاه را روزانه دو بار به مقدار کم آبیاری کنید.

کود دهی: بهتر است از دادن کود به سبزی ها خودداری کنید چون باعث تغییر طعم گیاه می شوید بااین حال اگر مشاهده کردید که گیاهتان کمبود تغذیه دارد و به خوبی رشد نمی کند مقداری کود مایع به آن بدهید.

دما: بهترین دما برای رشد نعنا 18 تا 21 درجه سانتی گراد است بنابراین از قرار دادن گلدان نعنا در برابر باد سرد مانند کولر و یا در کنار بخاری خودداری کنید.

نور: سبزی نعنا به نور کافی برای رشد احتیاج دارد و لازم است روزانه حداقل 3 تا 4 ساعت آفتاب مستقیم ببیند. مکانی را برای گذاشتن گلدان نعنای خود انتخاب کنید که علاوه بر داشتن آفتاب مستقیم در چند ساعت از روز، گردش هوای خوبی هم داشته باشد. بهترین مکان برای نگهداری گلدان نعناع نزدیک پنجره جنوبی یا در بالکن است.

هرس: مدتی بعد از کاشت نعناع در گلدان لازم است، به طور مرتب سرشاخه های گیاه را هرس کنید تا رشد جوانه های جانبی بیشتر و درنتیجه بوته های نعنا پرپشت تر شوند.

در سرانجام ذکر این نکته لازم است که بذرهای نعناع سمی هستند و درصورتی که خورده شوند باعث مسمومیت می شوند، بنابراین در هنگام کاشت نعنا در منزل به این موضوع توجه داشته باشید.

منبع: setare.com
انتشار: 4 بهمن 1399 بروزرسانی: 4 بهمن 1399 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 631

به "روش کاشت نعنا در خانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش کاشت نعنا در خانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید