رباتی که زخم معده را از درون درمان می نماید

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، این ربات برای وارد شدن به بدن تا می گردد تا حجم کمی را اشغال کند و راحت وارد بدن گردد و سپس بعد از رسیدن به محل زخم، باز می گردد.

رباتی که زخم معده را از درون درمان می نماید

محققان دانشگاه تسینگهوا در چین پیروز به ساخت ربات کوچکی شده اند که می تواند زخم معده را با چاپ سلول های زیستی بر روی زخم، درمان کند.

زخم های باز روی دیواره معده در صورت عدم درمان می توانند به مشکل عظیمی بدل شوند و گاهی به عمل جراحی احتیاج دارند. با این وجود، در آینده نه چندان دور ممکن است یک ربات کوچک بتواند سلول های جدیدی را درون بدن بر روی این زخم ها زیست چاپ (bioprint) کند.

در حالی که قبلاً از زیست چاپگر های طراحی شده برای یاری به بهبود زخم ها شنیده ایم، این دستگاه ها معمولاً نسبتاً عظیم بوده اند و بنابراین به استفاده در آسیب های خارجی محدود می شوند. اما پروفسور تائو شو از دانشگاه تسینگهوا (Tsinghua) در چین تصمیم به تغییر آن گرفته است.

وی با همکاری ونشیانگ ژائو دانشجوی دکترای این دانشگاه، نمونه اولیه ای از یک ربات، شبیه مار ساخت که می تواند به وسیله آندوسکوپی وارد معده بیمار گردد. این ربات یک ربات دلتا است، به این معنی که سر آن دارای یک پایه سفت و سخت است که توسط سه بازوی متحرک مستقل احاطه شده است.

این ربات برای وارد شدن به بدن تا می گردد تا حجم کمی را اشغال کند و راحت وارد بدن گردد و سپس بعد از رسیدن به محل زخم، باز می گردد.

پس از آن، بازو های آن لوله ای را راهنمایی می نماید که به دو نوع جوهر زیستی هیدروژلی مجهز است و می تواند آن ها را به بیرون بپاشد. یکی از این جوهر ها حاوی سلول های اپیتلیال معده انسان است، در حالی که دیگری حاوی سلول های عضله صاف معده انسان است. این جوهر ها در دو لایه جداگانه پاشیده می شوند و داربستی را تشکیل می دهند که زخم را می پوشاند.

ژائو می گوید: ما این سیستم را از دو طریق آزمایش کردیم. اول با یک مدل بیولوژیکی از معده انسان و یک آندوسکوپ برای شبیه سازی فرآیند ورود و چاپ. دوم اینکه ما یک آزمایش چاپ زیستی را در یک ظرف کشت سلول انجام دادیم تا بتوانیم اثربخشی و کارآمدی دستگاه را در چاپ سلول ها و ترمیم زخم ها بسنجیم.

وی اضافه کرد: یک کِشت سلولی 10 روزه نشان داد که سلول های چاپ شده دوام بالا و تکثیر پایداری دارند که نشان دهنده عملکرد بیولوژیکی خوب سلول ها در داربست های بافت چاپ شده است.

پروفسور شو نیز می گوید که هنوز کار های بیشتری مانند کوچک سازی بیشتر بستر چاپ ربات و پالایش جوهر های زیستی باید انجام گردد. در واقع ما اخیراً در خصوص یک جوهر بیولوژیکی شنیده ایم که به طور خاص برای استفاده در داخل بدن طراحی شده است.

این مطالعه در در مجله Biofabrication منتشر شده است.

منبع: فرادید
انتشار: 13 مهر 1399 بروزرسانی: 13 مهر 1399 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 408

به "رباتی که زخم معده را از درون درمان می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رباتی که زخم معده را از درون درمان می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید