بروز خشونت برای بی شناسنامه های استان سیستان و بلوچستان راحت تر است

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی استان سیستان و بلوچستان گفت: بروز خشونت و جنایت برای یک فرد بی شناسنامه به مراتب راحت تر از کسی است که تمام اطلاعاتش در ثبت احوال وجود دارد.

بروز خشونت برای بی شناسنامه های استان سیستان و بلوچستان راحت تر است

امین کمالی، دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی استان سیستان و بلوچستان در گفتگو با خبرنگار دانشگاه خبرنگاران گفت: آزمایش تشخیص هویت یا DNA تنها راه شناسایی هویت ایرانی بی شناسنامه ها در استان سیستان و بلوچستان است. حالا در جایی مثل زاهدان، مشکل کیت آزمایش DNA مطرح است، اما حتی در صورت وجود کیت، انجام این آزمایش برای خانواده های بی شناسنامه که معمولا هم خانواده هایی فقیر هستند، به راحتی ممکن نیست. هزینه این آزمایش که با حکم قضایی انجام می شود، بر اساس آخرین اعلام پزشکی قانونی نزدیک به 220 هزار تومان بود که این هزینه البته جدا از انجام فرایند اداری و هزینه های رفت و آمد و درخواست دریافت شناسنامه است.

کمالی اظهار کرد: فرضیه حضور مردم افغانستان در بین بلوچ های بی شناسنامه، یکی از بهانه های همیشگی برای کش دارتر شدن فرایند رسیدگی به این افراد است. ولی موضوعی که اهمیت دارد، خطرناک بودن افراد فاقد هویت و شناسنامه برای جامعه و زندگی اجتماعی است.

دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی استان سیستان و بلوچستان گفت: نباید این افراد را به حال خود رها کنیم. آن ها به دلیل سواد و آگاهی پایین در گذشته اقدام به دریافت شناسنامه نکردند و اکنون باید مجددا سیستمی را طراحی کرده و به اوضاعشان سامان بدهیم. حتی از سمت نهاد های دولتی تحقیقاتی اجرا شده و ایرانی بودن بسیاری از این افراد ثابت شده است. در این میان انسان هایی هستند که به دلایلی شناسنامه ندارند، اما خواهر و برادرشان از هویتی ایرانی برخوردار هستند.

وی تاکید کرد: در این میان، یک موضوع امنیتی هم اتفاق می افتد. نباید به فرض اینکه این افراد اکثرا تابعیت افغانستانی دارند و ایرانی نیستند از ثبت هویتشان خودداری کرد؛ چرا که این اتفاق حساسیت ها را بیشتر کنید. تصور کنید که بروز خشونت و جنایت برای یک فرد بی شناسنامه به مراتب راحت تر از کسی است که تمام اطلاعاتش در ثبت احوال وجود دارد. آن ها بی هویت هستند و هر آن با بروز اشتباهی از ایران فرار می کنند یا خودشان را از دید مردم پنهان می کنند و نهاد های امنیتی راهی برای دسترسی به آن ها ندارند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 1 اسفند 1399 بروزرسانی: 1 اسفند 1399 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 685

به "بروز خشونت برای بی شناسنامه های استان سیستان و بلوچستان راحت تر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بروز خشونت برای بی شناسنامه های استان سیستان و بلوچستان راحت تر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید