پایه حقوق کارگر 9 میلیون تومان می گردد؟

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، یک فعال کارگری گفت: پایه مزد و مستمری باید به مقدار سبد معیشت افزایش یابد.

پایه حقوق کارگر 9 میلیون تومان می گردد؟

به گزارش ایلنا، مازیار گیلانی نژاد (فعال کارگری) در ارتباط با رقم سبد معیشت و مذاکرات مزدی گفت: اولین خروجی شورایعالی کار در روز 16 بهمن ماه معین سبد معیشت با رقم تعجب آور 8 میلیون و 979 هزار تومان شد. اینکه اینگونه نرخ گذاری چقدر سندیت دارد و تا چه مقدار با موضوع بند دوم ماده 41 قانون کار همخوانی دارد را به اعضای این شورا وامی گذاریم. اما افزایش قیمت 30 درصدی خوراکی ها در این مصوبه، تعجب آورترین بخش آن است؛ چطور در طول یکسال اخیر، خوراکی ها فقط 30 درصد گران شده اند؟

او خطاب به اعضای شورای عالی کار می گوید: مگر شما گوشت و مرغ و شیر و لبنیات نمی خرید؛ خوراکی های اصلی ازجمله گوشت، برنج، حبوبات و لبنیات بعضا بیش از صد درصد افزایش نرخ داشته اند؛ آن وقت سبد رسمی خوراکی فقط 30 درصد گران شده و همین سبد خوراکیِ غیرواقعی، مبنای محاسبه سبد معیشت کلی قرار گرفته است!

این فعال کارگری در ادامه با بیان اینکه به گفته استادان اقتصاد در دانشگاه، خط فقر امروز بیش از یازده میلیون تومان است و سند آن مصاحبه های کارشناسان مالی با رسانه هاست، می گوید: خط فقر با خط فلاکت فرق دارد؛ این حداقل سازی در محاسبات سبد معیشت یعنی خانواده های کارگری باید با کمتر از کم، بسازند و دم برنیاورند؛ خط فقر باید هزینه های یک زندگی شایسته را دربربگیرد؛ هزینه هایی که در دسترس همگان است و انتزاعی و دور از دسترس نیست.

او در سرانجام تاکید می نماید: در مذاکرات مزدی 1401 باید حداقل دستمزد یعنی همان پایه مزد بدون مزایا، به رقم 8 میلیون و 979 هزار تومانی سبد معیشت برسد؛ همانطور که همه می دانیم در بسیاری از کارگاه های کشور، به پرداخت پایه مزدِ خالی اکتفا می گردد و به همین علت، افزایش پایه دستمزد اهمیت بسیار دارد، هم برای کارگران شاغل و هم برای کارگران بازنشسته.

منبع: فرارو
انتشار: 20 خرداد 1401 بروزرسانی: 20 خرداد 1401 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 1301

به "پایه حقوق کارگر 9 میلیون تومان می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پایه حقوق کارگر 9 میلیون تومان می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید