آیا بازپرداخت حق بیمه زنان خانه دار امکانپذر است؟

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، بیمه زنان خانه دار ذیل طرح بیمه فراگیر خانواده ایرانی، امکان دریافت مستمری بازنشستگی و ازکارافتادگی را برای زنان غیرشاغل فراهم می آورد.

آیا بازپرداخت حق بیمه زنان خانه دار امکانپذر است؟

مدیرکل امور بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی درباره بازپرداخت مبالغ دریافتی از طریق سازمان تامین اجتماعی در طرح بیمه زنان خانه دار گفت: امکان حذف سابقه تأمین اجتماعی و نیز بازگرداندن حق بیمه دریافتی در این طرح وجود ندارد.

مهدی شکوری توضیح داد: در این طرح، سوابق بیمه ای نزد سازمان تأمین اجتماعی محفوظ است و در صورت رسیدن به شرایط بازنشستگی و یا احراز سایر شرایط قانونی برای دریافت خدمات از این سازمان مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

بیشتربخوانید

  • 31 هزار بانوی خانه دار زیر پوشش بیمه تامین اجتماعی

وی یادآور شد: در حقیقت سوابق بیمه زنان خانه دار همچون سایر سوابق بیمه پردازی تأمین اجتماعی است و به محض اشتغال به کار و پرداخت حق بیمه از سوی کارفرما، سوابق بیمه زنان خانه دار به سابقه تازه بیمه نیز اضافه می شود.

مدیرکل امور بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی پیش از این نیز در گفت وگو با ایرنا گفته بود: زنان خانه دار در صورت اشتغال و دریافت (برقراری) بیمه تامین اجتماعی نمی توانند بیمه زنان خانه دار را نیز با هدف دریافت دو مستمری در دوران بازنشستگی ادامه دهند.

نداشتن پوشش بیمه و بازنشستگی یکی از شرایط استفاده از بیمه زنان خانه دار است و بانوان شاغل در کارگاه های مشمول قانون تامین اجتماعی تحت پوشش بیمه اجباری بوده و باید حق بیمه آنها از طریق کارفرمای مربوطه (مطابق با قانون تأمین اجتماعی) به سازمان پرداخت شود.

حق بیمه زنان خانه دار در 3 نرخ 12 درصد (برخورداری از حمایت های بازنشستگی)، 14 درصد (بازنشستگی و فوت؛ پرداخت مستمری به بازماندگان واجد شرایط) و 18 درصد (بازنشستگی، فوت و ازکارافتادگی) ارائه شده و تمامی زنان 18 تا 50 سال در سراسر کشور می توانند از حمایت های مقرر در قانون بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد بهره مند شوند.

حق بیمه زنان خانه دار در 3 نرخ 12 درصد (برخورداری از حمایت های بازنشستگی)، 14 درصد (بازنشستگی و فوت؛ پرداخت مستمری به بازماندگان واجد شرایط) و 18 درصد (بازنشستگی، فوت و ازکارافتادگی) ارائه می شود

در مورد زنان بیش از 50 سال نیز میزان سابقه بیمه پردازی قبلی به حداکثر سن مورد نظر اضافه می شود و زنانی که حداقل دارای 10 سال سابقه پرداخت حق بیمه قبلی باشند، از اعمال سقف سنی مقرر معاف می شوند.

تقاضیان می توانند بدون مراجعه حضوری به شعب تامین اجتماعی و با ورود به سامانه خدمات غیرحضوری سازمان تامین اجتماعی به آدرس اینترنتی www.es.tamin.ir نسبت به انعقاد قرارداد و پرداخت حق بیمه اقدام کنند.

منبع: ایرنا

خبرنگاران وب گردی وبگردی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 6 مهر 1401 بروزرسانی: 6 مهر 1401 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 1385

به "آیا بازپرداخت حق بیمه زنان خانه دار امکانپذر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا بازپرداخت حق بیمه زنان خانه دار امکانپذر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید