چرا وزارت راه آمار بخش مسکن در مردادماه را منتشر نکرد؟

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، با وجود گذشت 15 روز از شهریور ماه امسال و بر خلاف وعده معاون مسکن وزیر راه و شهرسازی مبنی بر انتشار آمار مرتبط با بازار مسکن به صورت دقیق تر، این وزارتخانه همچنان آمار این حوزه در مردادماه امسال را منتشر نکرده است.

چرا وزارت راه آمار بخش مسکن در مردادماه را منتشر نکرد؟

جهت دریافت خدمات قیمت درب ضد سرقت فلزی ایرانی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، پاک کردن صورت مسئله یکی از راه های رهایی سیاست گذاران از نتیجه نامطلوب تصمیمات آن ها به حساب می آید. استفاده از این شیوه نه تنها در حل مسئله، پیشرفتی را به وجود نمی آورد بلکه به سبب از میان رفتن فرصت بحث و مصاحبه زمینه پیچیده تر شدن شرایط را نیز به وجود می آورد.

یکی از مصادیق پاک کردن صورت مسئله در هفته های اخیر، موضوع منتشر نشدن آمار مرتبط با بازار مسکن به سبب جلوگیری از التهابات این بازار بود. بر همین مبنا، محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی 27 مرداد ماه امسال در برنامه مصاحبهی ویژۀ خبری، ضمن اشاره به بازار مسکن و قیمت نجومی هر متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران، گفت: به معاونت مسکن وزارت راه و شهرسازی دستور داده ام تا اطلاعات و آمار قیمت های بازار مسکن را منتشر نکند.

انتشار این خبر، علاوه بر اعتراض بسکمک از کارشناسان حوزه مسکن، سبب سواستفاده بعضی از رسانه های معاند شد تا جاییکه برخلاف هدف وزیر از منتشر نکردن آمار، شرایط برای التهاب بیشتر این بازار نابسامان مهیا شد.

*آمار مرتبط با بخش مسکن، دقیق تر منتشر خواهد شد

پس از بیان اظهارات وزیر راه و شهرسازی در ارتباط با دستور منتشر نشدن آمار قیمت های بازار مسکن به سراغ محمود محمودزاده، معاون مسکن و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی رفتیم تا از جزئیات دستور وزیر مطلع شویم. به همین دلیل، محمودزاده، در بیان این نکته که قرار نیست انتشار آمار متوقف گردد، بلکه این آمار با دقت بیشتری منتشر خواهد شد، گفت: در حقیقت بنا شد آمار منتشر شده واقعیت کشور را منتشر نموده و تنها مرتبط با استانی خاص نباشد تا به این ترتیب از به هم ریختگی ذهن ها نیز جلوگیری گردد.

این مقام مسئول وزارت راه و شهرسازی، در بیان علت تصمیم وزیر راه و شهرسازی، اضافه کرد: با توجه به اینکه متوسط قیمت اعلام شده در هر ماه، تنها مرتبط با آمار تهران است و آمار سایر نقاط کشور در این آمار ارائه نمی گردد. از همین رو، طبیعی است که آمار مرتبط با تهران بیانگر شرایط مسکن در کل کشور نباشد.

*آمار مسکن مردادماه 99 منتشر نشده است

در شرایطی که صحبت های معاون وزیر راه و شهرسازی، از منتشر شدن دقیق اطلاعات بازار مسکن خبر می داد، اما با گذشت 15 روز از شهریورماه امسال و عبور از موعد مقرر انتشار آمار مرداد ماه سال 99، هنوز هیچ اطلاعاتی از این بازار در سایت وزارت راه و شهرسازی منتشر نشده است. بدین ترتیب به نظر می رسد برداشت اولیه اجرا شده از صحبت های محمد اسلامی مبنی بر جلوگیری از انتشار هرگونه آمار مرتبط با قیمت مسکن، جامه عمل پوشیده است.

این درحالیست که استناد به آمار قیمت مسکن منتشر شده توسط بانک مرکزی در مردادماه امسال، از رسیدن قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران به 23.1 میلیون تومان خبر می دهد.

*جلوگیری از انتشار آمار مسکن، زمینه تشدید انتظار تورمی است

در این بین ممکن است این سوال برای شما به وجود آمده باشد که منتشر نکردن آمار مرتبط با بازار مسکن و قیمت های آن اقدام درستی است یا خیر؟ در همین خصوص، حمید بهزادی، کارشناس مالی، ضمن آنالیز تصمیم وزیر راه و شهرسازی مبتنی بر منتشر نشدن اطلاعات بازار مسکن از منظر فضای تحلیل بازار، اعلام کرد: متاسفانه در سال های اخیر، انتظارات تورمی، تاثیر فزاینده ای بر افزایش قیمت داشته است؛ در چنین شرایطی، دستور وزیر راه و شهرسازی به منظور منتشر نشدن آمار مرتبط با قیمت های مسکن، خبر از وقوع رخدادی فرضی می دهد که شرایط را برای افزایش قیمت مهیا خواهد نمود. این امر موجی است که انتظارات تورمی را تشدید نموده و افزایش تقاضا در این بازار و به تبع آن افزایش قیمت مسکن را در پی خواهد داشت.

این کارشناس مالی در شرح انتظارات تورمی ناشی از منتشر نشدن قیمت مسکن، گفت: تشدید انتظارات تورمی یعنی آن شخصی که مردد بود سرمایه خود را وارد بازار مسکن کند، در شرایط فعلی و با موج ارسالی از سمت وزیر راه، اقدام به سرمایه گذاری در این حوزه نموده و شرایط بازار را برای تقاضای مصرفی از گذشته سخت تر می نماید.

*تجربه ناموفق جلوگیری از شفافیت قیمت ها در بازار مسکن

بازتاب منفی جلوگیری از انتشار آمار مسکن علاوه بر دامن زدن به التهابات مسکن، تجربه های مشابه ناموفق دیگر را هم از خود بر جای گذاشته است. در همین ارتباط، فردین یزدانی، کارشناس ضمن ابراز تاسف از دستور وزیر راه و شهرسازی در ارتباط با ممنوعیت انتشار اطلاعات و آمار های مرتبط با قیمت مسکن، گفت: شفافیت بازار همیشه یک ابزار کمک رسان به حساب می آید و هر اقدامی که جلوی این شفافیت را بگیرد منجر به بهبود شرایط نخواهد شد.

این کارشناس مسکن اضافه کرد: زمانی که جلوی انتشار قیمت واحد های مسکونی در سایت ها و نرم افزار های اینترنتی گرفته شد، نه تنها شاهد سامان دریافت بازار مسکن نبودیم بلکه شرایط برای افزایش قیمت نیز مهیا شد. در شرایطی که تجربیات ناموفق این تصمیمات معین است، استفاده دوباره از آن مایه تاسف خواهد بود.

آنالیز اظهار نظر کارشناسان حوزه مسکن، به وضوح تبعات منفی تصمیم وزارت راه و شهرسازی مبنی بر جلوگیری از انتشار آمار مرتبط با حوزه مسکن را نمایان می سازد. در این بین باید منتظر ماند و دید آیا مطابق اظهارات معاون مسکن و شهرسازی وزارت راه، آمار دقیق تر از این بازار به تفکیک استان ها و شهر های مختلف منتشر می گردد یا خیر.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 16 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 352

به "چرا وزارت راه آمار بخش مسکن در مردادماه را منتشر نکرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا وزارت راه آمار بخش مسکن در مردادماه را منتشر نکرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید