وعده مهم اسلامی در کمیسیون انرژی، راکتور IR 20 اراک ساخته می گردد

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، فارس نوشت: سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس به نقل از رئیس سازمان انرژی اتمی گفت که هدف این سازمان فراوری 8 هزار مگاوات برق یا احداث نیروگاه هسته ای است ضمن اینکه تا یک سال آینده استارت راکتورIR20 اراک خواهد خورد.

وعده مهم اسلامی در کمیسیون انرژی، راکتور IR 20 اراک ساخته می گردد

مصطفی نخعی سخنگوی کمیسیون انرژیمجلس شورای اسلامی در گفت وگویی در تشریح جزئیات جلسه امروز (یکشنبه 11 مهر) این کمیسیون گفت: در این نشست محمد اسلامی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی حضور داشت.

وی اضافه نمود: از آنجا که باید بیشتر به مباحث صنعتی، حرفه ای، فنی و تخصصی صنعت هسته ای توجه گردد و از نگاه صرف سیاسی و امنیتی به این موضوع پرهیز کرد در این جلسه به این موضوع تاکید و مقرر شد مباحث فنی و تخصصی بیشتر مورد آنالیز قرار گیرد.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه رئیس سازمان انرژی هسته ای ضمن ارائه و تشریح اهداف مورد نظر خود در حوزه هسته ای، برنامه هایی هم درخصوص توسعه صنعت هسته ای ارائه و فراوری سوخت نیروگاهی، انرژی، افزایش و متنوع سازی کاربرد پرتوها و تحقیق و توسعه را به اسم 4 محور اصلی کار سازمان انرژی اتمی معرفی کرد بعلاوه مقرر شد؛ این محورها در اختیار کمیسیون قرار گیرد تا در جلسات بعدی به تفصیل مورد آنالیز قرار گیرد.

نخعی گفت: به گفته اسلامی هدفگذاری سازمان انرژی اتمی در حوزه فراوری انرژی بر روی فراوری 8 هزار مگاوات برق یا احداث نیروگاه هسته ای گذاشته شده است و به موازات آن برنامه مشخصی برای فراوری سوخت نیروگاهی دارند.

نخعی گفت: رئیس سازمان انرژی اتمی بعلاوه اطلاع داد؛ تا یک سال آینده استارت راکتورIR20 اراک خواهد خورد.

وی با بیان اینکه متعادل کردن بهای برق اتمی مانند انرژی های تجدیدپذیر درخواست رئیس سازمان انرژی اتمی از کمیسیون انرژی بود، گفت: از آنجا که قیمت برق تجدیدپذیرها شرایط بهتری نسبت به برق اتمی دارند به همین علت درخواست ایجاد تعادل میان نرخ برق انرژی اتمی و تجدیدپذیرها مطرح شد تا به صرفه تر باشد، درواقع بهای برق باید اصلاح گردد تا صرفه لازم را برای فراوری برق هسته ای ایجاد کند.

به گفته وی، فراوری 8 هزار مگاوات برق هسته ای و فراوری سوخت نیروگاهی نشان می دهد صنعت هسته ای در ایران به اسم یک فن و تخصص در حال رشد است و به سمت فراوری انرژی سوق داده شده است.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس اضافه نمود: از آنجا که یک آنالیز اولیه نسبت به اعتراضات مردمی درخصوص افزایش قیمت قبض های برق در کمیسیون اجرا شده است، مقرر شد؛ در نخستین جلسه ای پیش رو از مسئولان وزارت نیرو مشخصا سازمان توانیر دعوت گردد تا درباره دلایل این افزایش قیمت شرح دهند و درصورت بروز اشتباهی، حق مردم به آن ها بازگردانده گردد.

2323

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 25 مهر 1400 بروزرسانی: 25 مهر 1400 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 1067

به "وعده مهم اسلامی در کمیسیون انرژی، راکتور IR 20 اراک ساخته می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وعده مهم اسلامی در کمیسیون انرژی، راکتور IR 20 اراک ساخته می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید