موج جدیدی از اعتراضات ضد دولتی در شیلی

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، همزمان با شیوع کرونا در شیلی، مردم ناراضی از نابرابری های اجتماعی، در میدان اصلی سانتیاگو، پایتخت این کشور به تجمع و اعتراضات ضددولتی پرداختند.

موج جدیدی از اعتراضات ضد دولتی در شیلی

به گزارش خبرنگاران به نقل از رویترز، پلیس شیلی به منظور مقابله با موج جدیدی از اعتراضات ضد دولتی برخواسته در یکی از میدان های اصلی سانتیاگو، از میان افرادی که قصد اخلال و نقض قوانین قرنطینه در کشور را داشتند 14 نفر را دستگیر و زندانی کرد.

این اعتراضات که ریشه ای عمیق در شکاف اجتماعی و نابرابری های موجود در شیلی دارد، سال گذشته بر اثر افزایش نرخ کرایه های حمل و نقل عمومی و اقتصاد فلج این کشور موجی از اعتراضات به پا خواست که منجر به دستگیری هزاران نفر و زخمی و کشته شدن چندین تن شد.

پیش تر مقامات بهداشتی شیلی به منظور مهار کرونا تجمعات بیش از 50 نفر را در سراسر کشور ممنوع اعلام کرده اند. همچنین رستوران ها، کافه ها، مراکز تجاری، آموزشی و سینماها نیز همگی تعطیل شده اند و محدودیت های تردد شبانه اعمال می شود.

با این حال عصبانیت و نارضایتی معترضان از دستمزد پایین و حقوق بازنشستگی و هزینه بالای زندگی در کشور همچنان در حال افزایش است.

سباستین پینرا، رئیس جمهوری شیلی در اوایل ماه آوریل با وجود قرنطینه شدید وقتی که در میدان اصلی و خالی شهر برای عکاس ژست عکاسی می گرفت، به شدت در حال برافروختن خشمگین مردمش بود. با توجه به اعتراضات ضد دولتی در سال 2019، سباستین پینرا، رئیس جمهوری شیلی به عنوان ضعیف ترین رئیس جمهور تاریخ این کشور از نظر عملکرد و حفظ منافع مردم لقب گرفت و حتی بسیاری از او خواسته اند که استعفا کند.

تحلیلگران حوزه اقتصاد پیش بینی کرده اند که شیلی در سال 2020 با رکود شدید اقتصادی روبرو می شود و با دوبرابر شدن نرخ بیکاری در کشور، فقر و نابرابری افزایش خواهد یافت که منجر به برخواستن موج جدیدی از اعتراضات خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 211

به "موج جدیدی از اعتراضات ضد دولتی در شیلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موج جدیدی از اعتراضات ضد دولتی در شیلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید