قطع ارتباط با پاکستان؛ شرط کابل برای آزادی زندانیان

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، رییس جمهور افغانستان گفت: اگر طالبان آزادی زندانیان خود را می خواهند، باید بگویند که چه وقت از پاکستان بیرون می فرایند. در خصوص مذاکره طوری که طالبان شرط دارند، دولت افغانستان نیز شروطی دارد که باید برآورده شوند.

قطع ارتباط با پاکستان؛ شرط کابل برای آزادی زندانیان

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان دنیای با نشاط مدرسه، اشرف غنی رییس جمهور افغانستان امروز سه شنبه (13 حوت) در جمع مردم ننگرهار گفت: اگر طالبان برای شروع مذاکرات بین الافغانی خواهان آزادی 5 هزار زندانی خود است، دولت افغانستان نیز شروطی را دارد.

وی اضافه کرد: اگر طالبان آزادی زندانیان خود را می خواهند، باید بگویند که چه وقت از پاکستان بیرون می فرایند. در خصوص مذاکره طوری که طالبان شرط دارند، دولت افغانستان نیز شروطی دارد که باید برآورده شوند.

غنی از طالبان خواست تا درباره کشت مواد مخدر نیز شرح بدهند. غنی تأکید کرد که او صلح باعزت و طولانی مدت می خواهد و این صلح باید به وسیله جرگه میان خود افغان ها به دست آید.

رییس جمهور افغانستان تاکید نمود: تنها قطع ارتباط طالبان با القاعده کافی نیست، بلکه این گروه روابط خود را با دیگر گروه های تروریستی نیز باید قطع کند.

غنی ادامه داد: هنگامی که طالبان با خارجی ها صلح می نمایند. پس معنای جهاد چیست؟ کشتار افغان ها جرم است و بیچارگی را در کشور افزایش می دهد.

وی تأکید کرد: اگر طالبان صلح می خواهند، باید به وسیله جرگه با حکومت افغانستان به نتیجه برسند.

غنی این اظهارات را در حالی مطرح می نماید که طالبان آزادی پنج هزار زندانی این گروه را به عنوان پیش شرطی برای شروع مذاکرات بین الافغانی معین نموده است.

در خصوص آزادی پنج هزار زندانی طالبان، این گروه با آمریکا نیز به توافق رسیده است. براساس توافق دو طرف، پنج هزار زندانی طالبان باید پیش از نهم مارس در ازای یک هزار زندانی دولتی که نزد طالبان به سر می برند، آزاد شوند تا پس از آن مذاکرات بین الافغانی شروع گردد.

اما غنی پیش از این گفته بود که هیچ تعهدی برای آزادی پنج هزار زندانی طالب وجود ندارد. او دو روز پیش در یک نشست خبری گفت که آزادی زندانیان طالبان می تواند شامل برنامه مذاکرات بین الافغانی گردد، اما پیش شرطی برای شروع این مذاکرات وجود ندارد.

ر

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 1 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 68

به "قطع ارتباط با پاکستان؛ شرط کابل برای آزادی زندانیان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قطع ارتباط با پاکستان؛ شرط کابل برای آزادی زندانیان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید