ظریف: سیروس عسگری راهی ایران شد

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، وزیر امور خارجه از عزیمت سیروس عسگری به ایران اطلاع داد و اظهار داشت که هواپیمای حامل این دانشمند ایرانی از آمریکا پرواز نموده است.

ظریف: سیروس عسگری راهی ایران شد

به گزارش گروه سیاست خارجی دنیای با نشاط مدرسه، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان امروز (سه شنبه) در صفحه اینستاگرامش از عزیمت سیروس عسگری دانشمند ایرانی بازداشت شده از آمریکا به ایران اطلاع داد و با انتشار یکی از پیغام های توئیتریش که خواهان آزادی زندانیان ایرانی در آمریکا شده بود، نوشت: سلام دوستان یک خبر خوب، هواپیمای حامل دکتر سیروس عسگری از آمریکا پرواز کرد. تبریک به همسر و خانواده گرامی ایشان.

ظریف هشتم فروردین ماه در توئیتی در این باره نوشته بود: ایالات متحده، چندین دانشمند ایرانی را بدون هیچ اتهامی و یا با اتهامات ساختگی تحریمی، به گروگان گرفته و آنها را آزاد نمی نماید؛ حتی در شرایطی که دادگاه های خودش این اتهامات پوچ را رد نموده اند.ایالات متحده حتی از دادن مرخصی درمانی به افراد بیگناهی که در دوره شیوع کرونا در زندان هایی دهشتناک زندانی شده اند، خودداری می نماید.هموطنان ما را آزاد کنید.

به گزارش فارس، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان دیروز (دوشنبه) در نشست هفتگی با دنیای با نشاط مدرسه اعلام نمود که عسگری ظرف دو سه روز آینده به ایران بازمی شود. وی در این باره مطرح نمود: موضوع آقای عسگری تمام شده است و احتمال می دهم ظرف دو سه روز آینده به کشور باز شود. اگر مشکل پرواز و موانع دیگری نباشد، انشاءالله به کشور برمی شود.

وی اضافه نمود: برای ما امنیت زندانیان ایرانی که در آمریکا و اروپا حضور دارند و ما آنها را گروگان تلقی می کنیم، بسیار مهم است و این رایزنی ها ادامه دارد. ما آماده هستیم که زندانیان را تبادل کنیم و آنها را به کشورمان بازگردانیم.

خبرگزاری رویترز 17 اردیبهشت ماه به نقل از یک مقام ایرانی و آمریکایی گزارش داد که واشنگتن سیروس عسگری دانشمند ایرانی را که به دلیل نقض تحریم های آمریکا زندانی نموده بود، آزاد خواهد نمود.

محمدجواد ظریف نیز 22 اردیبهشت ماه درباره شرایط سیروس عسگری گفته بود: آقای سیروس عسگری انشاءالله به زودی به کشور بازمی شود. ایشان آزاد است و مشکل اقامت در آمریکا دارد. از اتهامات واهی که علیه ایشان مطرح شده تبرئه شده است.به شدت فعال بودیم که زمینه را برای پرواز بازگشت ایشان فراهم کنیم و همه اقدامات اجرا شده و اگر انشاءالله تست کرونای ایشان منفی بشود، ایشان می توانند با اولین پرواز بازشود.(اینجا بخوانید)

سیروس عسگری استاد دانشگاه صنعتی شریف توسط دادستانی آمریکا به کتمان حقیقت در دریافت ویزا، دور زدن تحریم ها و انتقال فناوری از آمریکا به ایران متهم و در حالی که از این اتهامات تبرئه شد، اداره مهاجرت آمریکا به بهانه نداشتن ویزا و حضور غیرقانونی در خاک آمریکا او را راهی زندان مخصوص افراد دیپورت شده نموده بود.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 11 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 280

به "ظریف: سیروس عسگری راهی ایران شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف: سیروس عسگری راهی ایران شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید