خبرنگاران چرای دام در مراتع شیروان 2 برابر ظرفیت است

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، بجنورد- خبرنگاران- رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شیروان گفت: میزان چرای دام در مراتع این شهرستان 2 برابر ظرفیت آن است که این امر برای این عرصه های طبیعی بسیار زیانبار است.

خبرنگاران چرای دام در مراتع شیروان 2 برابر ظرفیت است

مصطفی سیامکی چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار دنیای با نشاط مدرسه گفت: کار کنترل پروانه های چرا در مراتع این شهرستان شروع شده که دامداران غیرمجاز و دام مازاد توسط یگان حفاظت منابع طبیعی کنترل و به جرایم آنان رسیدگی خواهد شد.

وی با بیان اینکه دامداران به ازای چرای هر دام غیرمجاز در مرتع، جریمه می شوند، گفت: کنترل دام های غیرمجاز با هدف برقراری تعادل بین دام و ظرفیت مراتع، کاهش فرسایش خاک و جلوگیری از خسارات ناشی از تخریب مراتع امری ضروری و از اولویت های اداره منابع طبیعی و آبخیزداری است.

سیامکی، درصد وابستگی دام و دامدار به مرتع را 80 درصد عنوان نمود و اضافه نمود: تا به امروز 220 هزار هکتار، معادل 85 درصد از مراتع این شهرستان ممیزی شده است که مجوز لازم برای چرای 132 هزار راس دام در این عرصه ها داده شده است.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شیروان گفت: مراتع ممیزی شده شامل 145 سامان عرفی با پنج هزار و 277 بهره بردار است.

سیامکی اضافه نمود: مرتع نقش عمده ای در حفاظت از آب و خاک و حیات وحش دارد و باید از این ظرفیت طبیعی حفاظت گردد.

وی گفت: مراتع از مهم ترین و با ارزش ترین منابع ملی هستند که بهره برداری صحیح توأم با عملیات اصلاح و احیای آنها می تواند نقش اساسی در حفظ آب و خاک و تأمین نیازمندی های منطقه در فراوری فرآورده های پروتئینی داشته باشد.

گستره شهرستان شیروان 400 هزار هکتار است که 290 هزار هکتار آن به صورت منابع طبیعی تجدید شونده و 110 هزار هکتار جزو مستثنیات قانونی شخصی شامل زمین های زراعی، باغ ها، جاده ها و محوطه های روستا و شهرها است.

475 هزار راس دام سبک و 18 هزار راس دام سنگین در شهرستان شیروان نگهداری می گردد.

مرکز شهرستان 157 هزار نفری شیروان در 60 کیلومتری شرق بجنورد واقع شده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 27 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 313

به "خبرنگاران چرای دام در مراتع شیروان 2 برابر ظرفیت است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران چرای دام در مراتع شیروان 2 برابر ظرفیت است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید