خاطرات فرزندان شهدای مدافع حرم سوژه های بکر برای نوشتن هستند

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، به گزارش خبرنگاران، موضوع جنگ و دفاع مقدس در ادبیات گروه سنی کودک و نوجوان در کشور بسیار کم کار شده است. با فعالیت بیشتر در این حوزه می توان کار را به جایی رساند که نوجوانان به خواندن کتاب های حوزه دفاع مقدس علاقه مند و ترغیب شوند. بی تردید نوجوانان امروز دغدغه های متفاوتی نسبت به نوجوانان دیروز دارند و نویسندگان حال حاضر کشور باید با توجه به ذائقه نوجوانان امروز کتاب بنویسند. باباها گم نمی شوند نوشته منیره هاشمی، کتابی است که حال و هوای یک فرزند و خانواده چشم انتظار شهید مدافع حرم را روایت می کند و از سوی نشر شاهد منتشر شده است.

خاطرات فرزندان شهدای مدافع حرم سوژه های بکر برای نوشتن هستند

کتاب باباها گم نمی شوند برای گروه سنی کودک نوشته شده و نویسنده با قلمی روان و به دور از اضافه گویی، به برداشت یک پسربچه از چهارماه و نیم فراق پدر می پردازد. سمیه محمدی، کتاب باباها گم نمی شوند را تصویرگری کرده و با طراحی 13 تصویر به تصویرسازی داستان برای مخاطبان به ویژه بچه ها کمک کرده است.

منیره هاشمی؛ نویسنده کتاب باباها گم نمی شوند،یکی از مطرح ترین شاعران کودک و نوجوان مشهد است.رویکرد وی به شعر به سیزده سالگی بازمی شود. علاوه بر کتاب های زیادی که تا به امروز نوشته و سروده است. مجله های زیادی هم مثل ملیکا، پوپک، سنجاقک، سلام بچه ها و رشد شعرهای او را منتشر می کنند. شعرهای منیره هاشمی بیشتر حال و هوای مذهبی دارند و معتقد است که مفاهیم زیبایی همچون ایثار، مهربانی به همنوع، ومیهن دوستی را می توان خیلی خوب به بچه ها منتقل کرد.

کتاب های او جوایزی هم برده اند؛ مثل کتاب سایه مهربان که در سیزدهمین جشنواره دفاع مقدس برگزیده شد. آقای تابستان، پروانه حرم، مسجد گل ها، مهمان دریا، گنجشک سحر نمونه ای از کتاب های اوست.

در ادامه گفت وگوی منیره هاشمی با خبرنگار ایبنا را می خوانیم.

چه عامل یا عواملی سبب شد پا به عرصه نویسندگی در حوزه کودک بگذارید؟

همیشه بچه ها را دوست داشته ام و نوشتن برای بچه ها را یکی از بهترین کارهای دنیا می دانم. از همان ابتدا که آغاز به نوشتن کردم زبان نوشتاری و احساس درونی من به دنیای بچه ها نزدیک بود. این شد که نوشتن برای بچه ها را از خیلی سال پیش آغاز کردم. یکی از ژانرهای مهم ادبی هر کشور ادبیات جنگ آن کشور است. کشورهای مختلف که تاریخ آن ها به پدیده جنگ مبتلا بوده به آفرینش ادبیاتی در این باره دست زده اند. بقاء و دوام هر ملت و جامعه مدیون ازخودگذشتگی های آن ملت و جامعه است. اگر چه که حوادث جنگ، غم بار و تلخ هستند، اما کودک و نوجوان را به مقاومت و استقامت هرچه بیشتر دعوت می کند.

چگونه نام این کتاب را باباها گم نمی شوند انتخاب کردید؟

کتاب باباها گم نمی شوند را به شهدای مدافع حرم و فرزندان آن ها تقدیم کرده ام. در اوایل حمله داعش به سوریه گروهی از رزمندگان از مازندران برای دفاع از حرم حضرت زینب(س) به سوریه رفتند. آن جا در محاصره داعش گرفتار شدند. چندین روز و هفته در محاصره بودند. فقط خبر می رسید که آب و غذا ندارند و در نهایت تعداد زیادی از گروه به شهادت رسیدند. این جریان سوژه اصلی داستان من شد. داستان پسری که پدرش برای دفاع از حرم حضرت زینب(س) به سوریه می رود و خبر می رسد که گم شده است. اتفاق هایی برای شخصیت اول داستان می افتد و کابوس های شبانه او هیجان خاصی به داستان می دهد که مخاطب را با خود همراه می کند. سعی کرده ام از دریچه نگاه یک پسربچه به این قضیه نگاه کنم. در پایان پیکر پدر پیدا می شود و از طریق اهالی محله با شکوه تشییع می شود.

نظر شما در خصوص اهمیت پرداختن به زندگی و خاطرات فرزندان شهدای دفاع مقدس و مدافعان حرم چیست؟

شهدای مدافع حرم و فرزندان آن ها متعلق به همین دوران هستند و بچه ها و نوجوانان خیلی راحت می توانند با آن ها و خاطراتشان ارتباط برقرار کنند. خاطرات شگفت انگیزی که هر کدام می تواند سوژه ای ناب برای یک داستان باشد.

برای نوشتن این داستان ماه ها وقت صرف شد و از نظر چند کارشناس و دوست عزیز هم بهره گرفتم. این کتاب امسال برگزیده اول بخش کودک و نوجوان جشنواره داستان انقلاب هم شد.

نام کتاب را بچه ها خیلی دوست داشتند. از دل خود داستان بیرون آمده است. شیرینی ای دارد که بچه ها را به خودش جذب می کند. بچه ها با شنیدن و خواندن آن لبخند می زنند و تکرار می کنند: باباها گم نمی شوند.

شرایط کتاب های کودک و نوجوان در حوزه دفاع مقدس و مقاومت چگونه است و اساسا نیازی در این زمینه وجود دارد؟

کتاب های دفاع مقدس به خصوص در زمینه شهدای مدافع حرم خیلی جوان ها و نوجوان های امروز را به خودش جذب کرده، قصه زندگی آدم هایی عاشق که همه چیز را رها کردند و برای هدفشان جنگیدند. خوشبختانه خوب هم دارد کار می شود. اما در بخش کودک و نوجوان خیلی جای کار وجود دارد. هنوز نویسندگان به طور جدی وارد این عرصه نشده اند. بچه های شهدای مدافع حرم حرف ها و خاطرات شنیدنی زیادی دارند که همگی می تواند سوژه هایی بکر برای نوشتن باشد.

کتاب باباها گم نمی شوند نوشته منیره هاشمی با شمارگان یک هزار و 100 نسخه، به بهای 12 هزار تومان از سوی نشر شاهد چاپ و روانه بازار نشر شده است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 29 تیر 1400 بروزرسانی: 29 تیر 1400 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 957

به "خاطرات فرزندان شهدای مدافع حرم سوژه های بکر برای نوشتن هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خاطرات فرزندان شهدای مدافع حرم سوژه های بکر برای نوشتن هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید