تعدیل قیمت مسکن با اخذ مالیات از خانه های خالی

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، وزیر راه و شهرسازی از دستور ویژه رئیس جمهور برای کنترل قیمت و اجاره مسکن به 2 وزیر و رئیس کل بانک مرکزی اطلاع داد و گفت: طرح اخذ مالیات از خانه های خالی به موازات طرح اقدام ملی مسکن می تواند به تعدیل قیمت مسکن و اجاره یاری کند.

تعدیل قیمت مسکن با اخذ مالیات از خانه های خالی

جهت دریافت خدمات شرکت آلاچیق با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری فارس، محمد اسلامی در سفر به استان قم و حضور در مراسم آغاز عملیات اجرایی پروژه آزادراه قم - سلفچگان - راهجرد - اراک درباره بحث گرانی مسکن و اجاره در روزهای اخیر و اینکه آیا دولت و وزارت راه و شهرسازی در این زمینه برنامه ای دارد؟ گفت: اجاره مسکن و گرانی آن متاثر از خود بخش مسکن نیست و تاثیر اتفاقات بازار و بازارهای موازی در مسکن است.

وی ادامه داد: زمانی که درخصوص نرخ تورم صحبت می کنید، همه خدمات و کالا خودش را انطباق می دهد تا شرایطی فراهم کند که جلوی ریزش ارزش پول را بگیرد و این مساله در سنوات گذشته هم بوده است.

وی درخصوص راه چاره در نظر گرفته شده برای عبور از این شرایط، گفت: راه چاره مهمی که داشته و داریم و به آن پایبند هستیم، شناخت جامعه هدف برای صاحبخانه شدن است و برای این منظور طرح اقدام ملی مسکن را آغاز کردیم؛ طرحی که به دنبال آن هستیم تا در سطح کشور به یک نهضت خانه سازی تبدیل گردد که خوشبختانه در همه شهرهای کشور آغاز شده است.

وی ادامه داد: در این زمینه از مردم ثبت نام گسترده داشته ایم و نیمی از یک میلیون و 600 هزار نفری که ثبت نام کردند یعنی 800 هزار نفر واجد شرایط بوده و می توانند از پروژه های تعریف شده بهره مند شوند.

وجود بیش از 2 میلیون خانه خالی در کشور

وی اضافه کرد: در گام بعدی که شامل دو بخش است سامانه جامع املاک و اسکان آماده و در اختیار سازمان مالیاتی قرار گرفته که از واحدهای مسکونی خالی مالیات دریافت نمایند، اخذ این مالیات هم از زمان تصویب قانون بوده و برای صاحبان این خانه ها برگه مالیات فرستاده می گردد.

اسلامی اضافه کرد: این مساله تحریک نماینده جانب عرضه برای عرضه خانه های بلااستفاده است تا این سرمایه های ملی حبس شده و خانه های خالی که بیش از 2 میلیون واحد در سطح کشور هستند، به فروش رفته یا اجاره داده شوند تا از این طریق شاهد یک تعدیل در بازار باشیم.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: به موازات این اتفاق شرایطی فراهم شده است تا کسانی که خانه آماده یا پروژه های نیمه تمام داشته یا زمین برای طرح اقدام ملی دارند، در سامانه ثبت نام نموده و به ازای آن زمین مرغوب به آن ها داده خواهد شد تا دوباره ساخت و ساز انجام دهند. به این شکل مولدسازی برای منابع مردم صورت گرفته و جریان ساخت مجددا شکل می گیرد. این دو، سه اقدام یک بسته به هم پیوسته بوده تا بتوانیم مردم فاقد مسکن را از این دغدغه ها رها کنیم.

پفراینده مسکن مهر استان قم بسته شد

محمد اسلامی در جریان سفر یک روزه خود به استان قم با اشاره به آخرین شرایط پروژه های مسکن مهر در این استان گفت: درخصوص تکمیل واحدهای مسکن مهر در استان قم امروز می توان گفت که پفراینده این پروژه در این استان بسته شده و انتها آن را اعلام می کنیم.

وی اضافه کرد: در همین خصوص 43 هزار واحد در طرح مسکن مهر در استان قم بود که از این تعداد تنها یک مجتمع 250 واحدی مانده که مشکل قضایی داشته و پیشرفت 95 درصدی دارد، امیدواریم با پیگیری های استاندار و بقیه مسئولان این پفراینده هم هرچه زودتر حل گردد.

پیش بینی 10 هزار واحد اقدام ملی مسکن در استان قم

وزیر راه و شهرسازی در ادامه حضور خود در شهر قم در جریان بازدید از پروژه اقدام ملی و ساخت واحدهای مربوط به این پروژه گفت: در این سفر همچنین این امکان فراهم شد تا بتوانیم در شهر مقدس قم بازدیدی از پروژه های اقدام ملی مسکن داشته باشیم و از نزدیک شاهد پیشرفت کار باشیم. در بحث اقدام ملی در استان قم 10 هزار واحد پیش بینی شده که زمین های آن مشخص شده است.

وی ادامه داد: در این پروژه ها که امروز از یکی از آن ها بازدید داشتیم آن بخشی که واجد شرایط هستند به این پروژه و دیگر پروژه ها متصل خواهند شد و خوشبختانه فرایند آماده سازی زمین و تجهیز کارگاه ها در این چند ماه پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته است.

وی اضافه کرد: به زودی با تشکیل پفراینده این افراد به بانک معرفی شده تا با افتتاح حساب بتوانند منابع لازم را برای سرعت دریافت پروژه ها تزریق نمایند. در این جهت مهمترین نکته تامین زمین در نقاط مرغوب بود که زندگی در آن ها جریان داشته و امکانات زیربنایی و روبنایی فراهم باشد.

این مقام مسئول ادامه داد: در این خصوص در استان قم با همکاری استانداری، بنیاد مسکن و اداره کل راه و شهرسازی استان هماهنگی های لازم به وجود آمده و کار با تحرک مناسبی پیش می رود.

وی گفت: قطعا با اتمام مسکن مهر در استان قم در ادامه شاهد تحرک و سرعت بالا در طرح اقدام ملی هستمی، همه این موارد همان طور که گفته شد برنامه هایی برای پاسخ به احتیاج مردم در جهت ایجاد یک نهضت خانه سازی است که وعده آن به مردم داده شده بود. وعده ای که شکل گرفته و در جریان است و در سراسر کشور همه پروژه ها مشخص و در مراحل مختلف قرار دارند.

دغدغه رئیس جمهور شرایط تورم حباب گونه در قیمت خانه است

اسلامی در ادامه درخصوص جلسه خود به همراه وزیر اقتصاد و دارایی و رئیس بانک مرکزی با معاون اول رئیس جمهور در بحث مسکن در پاسخ به این سوال که آیا این جلسه به سرعت بخشی به پروژه اقدام ملی یاری خواهد نمود، گفت: امروز قبل از رفتن به مجلس در خدمت رئیس جمهور بودیم و درخصوص شرایط موجود یک گزارش به وی ارائه شد.

وی اضافه کرد: این شرایط تورمی حباب گونه ای که در قیمت و اجاره خانه رخ داده دغدغه دولت و شخص آقای رئیس جمهور است و به همین خاطر رئیس جمهور از من، وزیر اقتصاد و دارایی و رئیس بانک مرکزی در حضور معاون خواستند تمهیداتی اتخاذ گردد که این شرایط کنترل گردد تا برای این دغدغه سنگینی که برای جامعه به وجود آمده پاسخی داشته باشیم.

نقش مالیات بر خانه های خالی در تعدیل حباب و جریان روانی بازار مسکن

این عضو کابینه دولت دوازدهم بیان داشت: در این جلسه یکی از پیشنهادهایی که وزارت راه و شهرسازی ارائه داد این بود که هرچه زودتر سازمان امور مالیاتی با استفاده از سامانه املاک و اسکان از خانه های خالی مالیات دریافت کند. این مساله در کنار طرح اقدام ملی یاری می نماید این حباب شکل گرفته و این جریان روانی به موازات این دو طرح تعدیل گردد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 11 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 224

به "تعدیل قیمت مسکن با اخذ مالیات از خانه های خالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعدیل قیمت مسکن با اخذ مالیات از خانه های خالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید