ابلاغ بخشنامه رسیدگی منصفانه به اتهامات سیاسی

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، بخشنامه رییس قوه قضاییه در مورد لزوم اجرای عدالت و رسیدگی منصفانه به اتهامات مرتکبان جرائم سیاسی به مراجع قضایی سراسر کشور ابلاغ شد.

ابلاغ بخشنامه رسیدگی منصفانه به اتهامات سیاسی

متن این بخشنامه به توضیح زیر است:

نظر به لزوم اجرای عدالت و رسیدگی منصفانه به اتهامات مرتکبان جرائم موضوع ماده 2 قانون جرم سیاسی، مصوب 20/2/ 1395 مجلس شورای اسلامی و اجتناب از تلقی جرائم موضوع این قانون به عنوان جرم غیرسیاسی و با امعان نظر به ضرورت ایجاد رویه واحد در رسیدگی به جرم سیاسی، ضروری است مراجع قضایی به توضیح زیر اقدام کنند:

1- با توجه به اصل 168 قانون اساسی، دادگاه رسیدگی به جرائمی که مطابق قانون مذکور، سیاسی محسوب می شود، با حضور هیات منصفه و به صورت علنی و برابر مقررات مواد 305 و 352 قانون آیین دادرسی کیفری و قانون مطبوعات برگزار شود.

2- تشخیص سیاسی بودن اتهام با دادسرا یا دادگاهی است که پرونده در آن مطرح است، دادسرا یا دادگاه مربوط در تشخیص سیاسی بودن اتهام، باید ماهیت جرم، انگیزه و قصد متهم از ارتکاب جرم را مد نظر قرار دهد. در خصوص پرونده های مطروحه در دادگاه کیفری 2 و انقلاب، هر گاه دادگاه رسیدگی کننده، با آنالیز کیفرخواست و مستندات و مطالعه پرونده، جرم ارتکابی را از جرائم مندرج در ماده دو قانون جرم سیاسی تشخیص دهد، پرونده را با قرار عدم صلاحیت به دادگاه کیفری یک مرکز استان محل وقوع جرم و اگر مرتکب از مقامات مذکور در ماده 307 قانون آیین دادرسی کیفری باشد به دادگاه کیفری یک استان تهران ارسال می نماید. در مرحله تجدید نظر، چنانچه دادگاه جرم ارتکابی از ناحیه متهم را سیاسی تشخیص دهد، لکن دادگاه بدوی آن را غیرسیاسی تشخیص داده باشد، جهت رعایت تشریقات قانونی با نقض حکم صادره پرونده را به مرجع صالح ارسال می نماید.

3- درجریان تحقیقات و رسیدگی در دادسرا در هر مرحله از آن و تا انتها جلسه اول دادرسی در دادگاه، متهم می تواند، به غیرسیاسی بودن اتهام خود ایراد کند. مرجع رسیدگی کننده با صدور قرار در این مورد اظهار نظر می نماید. اعتراض به قرار صادره تابع مقررات آیین دادرسی می باشد. در سایر موارد چنانچه متهم به لحاظ سیاسی دانستن اتهام خویش ضمن ارائه دلائل مبنی بر انگیزه و قصد خود به صلاحیت دادگاه ایراد داشته باشد، مطابق قانون آیین دادرسی کیفری عمل خواهد شد.

4- هیات منصفه که براساس ماده 36 قانون مطبوعات تشکیل می شود، پس از اعلام ختم رسیدگی توسط دادگاه مطابق قانون مطبوعات وارد شورشده و نسبت به مجرمیت یا بی گناهی متهم اعلام نظر می نماید. ترتیب اظهارنظر هیات منصفه و نحوه صدور رای دادگاه، تابع ماده 43 قانون مطبوعات است.

5- دادسرا ها و دادگاه ها موظفند در اتهامات و جرائم سیاسی حقوق متهم مندرج در ماده 6 قانون جرم سیاسی را در کلیه مراحل دادرسی و اجرای حکم را رعایت کنند.

سید ابراهیم رئیسی

منبع: فرارو
انتشار: 23 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 304

به "ابلاغ بخشنامه رسیدگی منصفانه به اتهامات سیاسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابلاغ بخشنامه رسیدگی منصفانه به اتهامات سیاسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید