آجورلو: فوتبال ثروتمند است، به پول دولت احتیاج ندارد، بعضی می خواستند فیفای اسلامی درست نمایند!

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، مدیرعامل سابق پاس تهران و تراکتور می گوید نگاه دولت به فوتبال به دلیل یکپارچه نبودن جامعه و اهالی این ورزش است که این موضوع خود از خصوصی نبودن فوتبال کشور نشات می گیرد.

آجورلو: فوتبال ثروتمند است، به پول دولت احتیاج ندارد، بعضی می خواستند فیفای اسلامی درست نمایند!

مصطفی آجورلو، مدیرعامل سابق پاس تهران و تراکتورسازی تبریز در گفت وگو با دنیای با نشاط مدرسه، درباره انتخابات فدراسیون و تاخیر احتاقتصادی در برگزاری آن به درخواست فیفا، اظهار کرد: به هر حال انتخابات یک فرآیند قانونی دارد که باید آن را رعایت کنیم. اگر فیفا و AFC را به عنوان نهادهای بین المللی و قاره ای قبول نموده ایم و فدراسیون تابع قوانین آنهاست، طبیعی است که دستورات این مجموعه بالادستی را رعایت کند.

وی ادامه داد: آن طور که شنیده ام، فیفا چند نامه به فدراسیون زده و روی تغییر اساسنامه تاکید داشته است اما تا به امروز اقدام لازم انجام نشده و حتی در این خصوص اطلاع رسانی درست هم صورت نگرفته که در این موضوع، فدراسیون باید جوابگو باشد و واقعیت ها را روشن کند. باید مبنای خرد جمعی در فوتبال را که همان قوانین فیفا هستند، بپذیریم و قوانین فدراسیون جهانی را رعایت کنیم. طبیعتا اساسنامه موجود دارای بعضی اشکالات است که باید آنها را اصلاح کنیم.

آجورلو در مورد اختلاف نظر فیفا با فدراسیون مبنی بر حضور دولت به عنوان یکی از اعضای مجمع فدراسیون فوتبال به دلیل یاری های مختلف از جمله مسائل اقتصادی گفت: در گذشته شاهد بودیم که به دلیل عدم شناخت فوتبال، از فیفای اسلامی سخن به میان می آوردند که حتی بیان این حرف ها به ورزش کشور و بالاتر از آن به کل کشور خسارت وارد کرد. چه دلیلی دارد که خسارات جبران ناپذیر به کشور وارد کنیم در حالی که ده ها میلیون نفر علاقه مند به فوتبال هستند؟ نباید اجازه دهیم با سوء تدبیر، تعلیق به فوتبال کشور نزدیک گردد. خدمت به جمهوری اسلامی این است که هر تهدیدی را از کشور دور کنیم نه اینکه تهدید غیر ضروری ایجاد کنیم و فوتبال کشور را به مرز تهدید و تعلیق برسانیم.

او ادامه داد: به عنوان یک عضو مسئولیت پذیر در برابر فدراسیون جهانی باید طبق دستورات فیفا پیش برویم. تفسیر درست فوتبال این است که دولت نباید در آن دخالت کند. وقتی نمی دانند صندلی فوتبال کجاست، باید با استفاده از نقطه نظرات کارشناسان ورزشی، فوتبال را اداره نمایند زیرا آنها مسئول اجرا و به کمال رساندن آن هستند. فوتبال را باید به اهلش سپرد. وقتی می خواهیم درباره قوانین صحبت کنیم، باید اهل فوتبال باشیم نه این که چهار یا هشت سال نظر این دولت را اجرا کنیم و در هشت سال بعدی به سراغ نظر دولت بعدی برویم و به دنبال سیاسی کاری باشیم. اهالی فوتبال همواره به فکر پیشرفت و بهبود آن هستند اما دولت ها نهایتا هشت سال به فکر این ورزش هستند و بعد از آن عطایش را به لقایش می بخشند. فوتبال از لابی ها و نفوذهای سیاسی خسته است.

وی ادامه داد: این اشکال وجود دارد که اهالی فوتبال اتحاد ندارند و در اتخاذ تصمیم جمعی دچار مشکل هستند و به همین دلیل مجبور به تبعیت از دولت ها می شوند. اگر به انتخاب من باشد، من رای به قوانین فیفا و دخالت نکردن دولت در فوتبال می دهم. فوتبال آن قدر ثروتمند است که احتیاج به پول های دولت نداشته باشد و بتواند منافع خودش را تامین کند. البته این بدین معنا نیست که دولت نقش نظارت و راهنمایی نداشته باشد بلکه استقلال فوتبال اصالت را به جامعه فوتبال می دهد چرا که منبع درآمدش از دولت جدا می گردد اما در عین حال اگر این اراده در دولت وجود داشته باشد که فوتبال به صورت کامل خصوصی گردد عظیم ترین خدمت به فوتبال صورت گرفته است. دولت نقش کلان و سیاست گذاری و حمایتی در فوتبال خواهد داشت و از دخالت جزیی در امور مبرا خواهد شد.

اگر می خواهیم فوتبال حرفه ای و توسعه یافته داشته باشیم، باید این دو نکته را رعایت کنیم که ابتدا دولتی ها نباید به این ورزش ورود نمایند و بعد هم فوتبال باید درآمدش را خودش به دست بیاورد. این اتفاقات تنها در حالتی می افتد که فوتبالی ها اتحاد داشته باشند و بتوانند تصمیم واحدی بگیرند. البته همان طور که گفتم دولت و مجلس می توانند با تصویب قوانین و اجرای آن در توسعه فوتبال نقش جدی ایفا نماید. البته در این میان مجلس با قدرت می تواند هم در بخش قانون گذاری و هم بخش نظارتی در توسعه و پیشرفت فوتبال نقش ایفا نماید.

مدیرعامل سابق پاس تهران در خاتمه گفت: ما باید تابع قوانین فیفا باشیم و اگر هم نقدی داریم، با استفاده از نماینده هایی که در این سازمان یا AFC داریم و یا حتی زمانی که رییس فیفا به ایران می آید، به گوش او برسانیم. پنهان کردن نامه ها در جمهوری اسلامی ایران که کشور قانون مندی است، درست نیست. امیدوارم در این اتفاقات نیت سوئی وجود نداشته باشد و تنها ناشی از غفلت باشد، هرچند در هیچ شرایطی قابل توجیه نیست. قرار بود انتخابات در تاریخی برگزار گردد و حالا اعلام شده فیفا با برگزاری آن مخالف است. این قطعا برای اعتبار کشور ما خوب نیست و در شرایط نابه سامان موجود فوتبال کشور شرایط را سخت تر می نماید. امیدوارم تدبیری اتخاذ گردد که اصلاحات لازم در اساس نامه طبق نظر فیفا انجام گردد و شاهد برگزاری انتخاباتی سالم و مستقل برای تغییر شرایط حاکم بر فوتبال باشیم. فوتبال احتیاج به تغییر و تحول اساسی دارد. احتیاج به خون تازه برای دگرگونی در شرایط اداره این ورزش داریم. واقعا باید فوتبال را از این شرایط سخت نجات داد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 77

به "آجورلو: فوتبال ثروتمند است، به پول دولت احتیاج ندارد، بعضی می خواستند فیفای اسلامی درست نمایند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آجورلو: فوتبال ثروتمند است، به پول دولت احتیاج ندارد، بعضی می خواستند فیفای اسلامی درست نمایند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید